| TwiSt1997 a întrebat:

Salut.Maine sau Luni ma duc la stomatolog.Am o masea care e rupta, si o va scoate sau plomba.Vreau sa stiu daca doare cand baga acul pentru anestezie, si daca este alt mod de anestezie(spray)? Nu mi-e frica de momentul in care o scoate, ci de injectie.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Mai intai se foloseste spray cu anestezic si apoi se face anestezia propriu zisa a nervului trigemen.
http://www.i-medic.ro/......ltima-faza

| AdelinaC a răspuns:

Nu te va durea, dar vei simti cand va baga acul.Nu trebuie sa te sperii, medicul stie unde sa te intepe astfel incat sa nu doara.

| vladv26 a răspuns:

Nu te va durea de loc

| CRITEL5 a răspuns:

Prima data iti va da cu spray dupa, aceea iti va face injectia si nu va dure deloc.