| CorleoneGyovanny a întrebat:

Salut.
Mersul la muncă te poate scapa de stresul post traumatic?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu neaparat. Dar daca nu-ti place munca vei avea parte de un stres in plus.

| Violleta2022 a răspuns:

Da, chiar este indicat sa-ti iei de munca, ca sa scapi de stres, anxietate si atacuri de panica.

| dullcat a răspuns:

Buna.E nevoie de psiholog pentru asta.

| blackann a răspuns:

Depinde, evident.
de ce fel de ptsd ai, ce fel de mediu ai la munca, ce colegi.

mergi la psiholog.

| iulia0514 a răspuns:

Ai fosta la un psiholog care ți-a pus acest diagnostic? Sa știu ce răspuns să-ți dau

| anonim3248 a răspuns:

Mersul la muncă te stresează mai rău dacă nu îți place ce faci.

| anonim3248 a răspuns:

Depinde ce o să lucrezi și dacă o să îți placă ce faci.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Desi munca ajuta la eliberatea mintii, totul depinde de anumiti factori extremi de importanti cum ar fi severitatea PTSD, colegii si mediul de lucru.

| 4evergentleman a răspuns:

Daca dai de colegi prosti mai degrabă de afunzi! Dar mergi că te va ajuta cu fobia sociala!

| Smmo a răspuns:

Nu te poate scapa decat prin cine stie ce intamplare minunata, daca dai peste vreun coleg priceput sau peste vreo situatie care sa iti rezolve blocajul tau, dar e bine ca iti da o preocupare noua, nu mai stai sa te gandesti atata la problemele astea. Poate fi un fel de evadare.

Răspuns utilizator avertizat
| Cherciumihai a răspuns:

Doar dacă îți place ceea ce faci la muncă pentru că dacă faci ceva ce îți place uiți de probleme