| Vasilecornel23423422 a întrebat:

Salut! Mi-a căzut părul din cauza stresului fix de la momentul stresant o rărire generală a acestuia nu un loc anume. Pe internet am tot citit ca la ceva timp după momentul stresului acest, ar trebui să crească înapoi acum vă întreb și pe voi cei care a-ți pățit problema aceasta la bărbați dacă a-ți întâmpinat o asemenea problem, și cum a decurs procesul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ia un complex de vitamina B, fiindca ajuta atat la stres cat si la oprirea caderii parului.

| Parakeets a răspuns:

Eu am hipotiroidism și mi-am pierdut deja din jumătate de păr. Noroc că sunt creață și deci mai am ceva păr încă în cap.

Deci dacă nu se rezolvă cu vitamine și ceva soluții de păr și chiar șampoane mai bune pentru regenerarea și fortifierea părului, îți recomand să încerci să faci și un test hormonal și să mergi la un endocrinolog.
Însă cel mai probabil stresul este de vină.
Și eu tot de stres am auzit că e de vină în cazul alopeciei, însă mai pot fi și altele.
Încearcă vitamina B de la Solaryum. Sper să nu șteargă TPU asta deoarece dau un nume de un produs, însă eu am luat o cutie din aia 3 luni, cam 3 luni am avut dintr-o cutie din aia de vitamina B și vreau să spun că dacă mi mai cădeau 3 fire de păr în perioada aia. Însă acum am rărit luarea lor și nici nu am mai găsit de la firma aia și iar îmi cade cu pumnul la spălat. Mărturisesc toate astea aici, doar pentru a-ți expune cât de bună mi s-a părut mie vitamina B de la firma aia. Încearc-o, dar redu și din stres, orice-ar fi, apoi ia vezi cum îți ie după 2, 3 luni. Iar dacă nu-ți trece nici așa, ar cam fi cazul să mergi la medic pentru investigații mai profunde.

https://www.reginamaria.ro/......ea-parului

P.S. eu sunt fană a căilor mai spirituale, dar și a cititului și a lumii mai ezoterice așa că las și această informație aici, în cazul în care pentru tine ar avea vreo conotație. :) Se spune că această alopecie/cădere a părului, apare din cauza dorinței supreme a omului în cauză de a controla totul, nu mă refer musai la manipulare, ci la faptul că persoana din cauză că e frică de nou, inedit sau de imprevizibil și necunoscut, dorește să țină totul sub control, adică altfel spus poți fi o persoană prea previzibilă și precaută din cauza fricii de a nu pierde cunoscutul și controlul, însă da, poți fi de asemenea și o persoană manipulativă cu mediul și cu ceilalți.
Asta e doar așa, o nouă abordare a bolilor, în cazul în care te interesează și această perspectivă. :)

| Lora383832 a răspuns:

Poți lua vitamine de la farmacie pentru regenerarea parului.