| Rusu_Robert_2001 a întrebat:

Mi-am cumparat recent un caine si am descoperit o capusa.Iar alt prieten care si-a luat si el azi un alt pui te caine a gasit si el tot o capusa in zona gatului. Eu presupun ca sta de ceva timp acolo..si maine ma duc la veterinar sa o scoata. Daca e de multe zile capusa aia acolo se poate imtampla ceva? (Va dau funda, tot ce vreti doar ajutati-ma)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| JackR a răspuns:

Daca este inca vie, in afara de o iritatie locala, pe care veterinarul o s-o trateze dupa ce extrage capusa si dezinfecteaza locul, nu are ce sa se intample. Daca este moarta, s-ar putea sa se rupa la extractie si atunci trebuie facuta o mica incizie pentru a scoate capul capusei, care a ramas infipt in pielea cainelui. Dar nici asta nu este mare lucru.

Acum, mai exista partea neplacuta a problemei. Sunt cateva boli serioase care pot fi transmise de capuse la caine. Cateva au perioada de incubatie rapida, dar daca nu ai observat comportament anormal al cainelui (febra, apatie, mers impleticit etc.), nu este cazul sa te ingrijorezi. In schimb anaplasmoza incuba in 2-3 saptamani. Vestea "buna" este ca un veterinar poate sa faca o palpare a splinei cainelui si in cazul in care o simte marita (semn clasic de infectie cu bacilul anaplasmozei) sa prescrie un tratament timpuriu, care sa impiedice declansarea fazei acute a bolii.