| dip a întrebat:

Buna seara,

am fost muscata de o capusa (zona gatului). Pentru a nu face ceva gresit, m-am dus la spital. Din pacate asistenta nu stia sa scoata capusa tragand usor in sensul invers acelor de ceasornic (asa am citit ca ar trebui scoasa). Sau poate mi s-a parut ca trage de n-spe mii de ori ciupind si pielea ("ca sa iasa si capul capusei"). Dupa o injectie (punctie cred) cu Xilina, asistenta a repetat incercarile insa fara rezultat, important e ca nu a mai durut. Oricum nu mai conteaza cine - ce, important este ca mi-a ramas capul pe care nu au reusit sa-l scoata (asistenta si medicul care a sarit in ajutor). Mi s-a spus sa revin in 2-3 zile daca nu iese capul singur de la puroi (?!), asta dupa ce am cerut un antitetanos care mi-a fost refuzat diplomat pe motiv ca, "capusa care m-a muscat era din padure, nu din oras" (?!) Intr-adevar, fusesem la picnic. In fine, daca nu iese capul cu puroiul. am inteles ca vor taia pielea, desi nu inteleg de ce trebuie asteptat. poate sa nu ramana cicatrice. Daca se poate va rog un sfat. cum sa inlatur si ultima ramasita din capusa? Daca sa merg dimineata sa fac scandal pentru un antitetanos? Orice sfat e bine venit.

Multumesc,
Denisa

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| NickoS a răspuns:

Citeste tot din pagina aceasta: http://www.sfatulmedicului.ro/......apuse_1266

| andreea75 a răspuns:

Eu am fost muscata....mama mea mi-a scos-o dar nu stia ce este si am fost la doctor care a spus ca nu-si poate da seama daca mai e capul si mi-a dat antibiotic si mi-a facut si un antitetanos iti sugerez sa mergi la spitalul victor babes p. s spune-i gardianului ca ai fost muscata de o capusa si o sa-ti spuna unde sa mergiwinking