| Denis67 a întrebat:

Mi-am propus anul acesta sa dau jos din minunata mea "burtica" și să îmi fac acele minunate "six packs /pătrățele" sau pe românește sarmale. In prezent am 78 de kg (am puțină grăsime dar nu așa de tare) și as vrea totuși să îmi recomandati cei care aveți experiență cu asta niste exerciții simple pentru arderea grăsimilor prin care le pot realiza oriunde și dacă se poate sa urmez o alimentație mai sănătoasă.
P.s : vreau ca patratelele sa se vada natural și nu consumând steroizi sau alte substanțe de genul. Și totul sa fie treptat, iar după arderea grăsimilor sa pot avea faimoasele " sarmale"
Mulțumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Alexandrionelu a răspuns:

Mănâncă 6 sarmale la fiecare masa și încearcă sa le aliniezi în stomac laughing
Glumesc. Ca sa se vadă "sărmăluțele" trebuie sa îți mărești mușchii abdominali cu ajutorul abdomene lor, abdomene pe plan înclinat, cu un disc de haltera pe piept, aparate de fitness speciale pentru abdominali, etc. Totodată trebuie sa reduci stratul adipos, iar asta o poți face prin orișice sport cu condiția sa consumi mai multe calorii decât mănânci. Poți incerca: alergări, înot, ciclism, etc.
Bineînțeles trebuie sa ai grija la ceea ce mănânci, evita grăsimile și excesul de carbohidrați, iar numarul de calorii al alimentelor trebuie sa fie calculat - găsești aplicații care fac asta.
Te mai ajuta sauna, îmbrăcămintea groasă la alergări și orice te face sa transpiri abundent. Bineînțeles trebuie sa te hidratezi corespunzător și sa ai grija la nivelul de săruri din organism.
Nu este deloc simplu, mai ales după 30 de ani, dar oricum : Succes!

| Denis67 explică (pentru Alexandrionelu):

Mulțumesc tare mult de ajutor, în sfârșit sfaturi cât de cât folositoare. Alții mi-au recomandat sa incerc ceva aplicații dar nu sunt bune de nimic.
Inca o dată îți mulțumesc, îți mulțumesc

8 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Trebuia sa pui ghilimelele la minunata nu la burtică, că in ghilimele burta este minunată.

| Denis67 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Da, dar ai înțeles sensul? Banuiesc

| Frank51 a răspuns:

Poti sa faci 20 de ani de antrenamente cu 10 antrenori, daca nu scazi sub 12% grasime nu se vad patratelele.

| Denis67 explică (pentru Frank51):

Am înțeles, ce zici și ce exerciții recomanzi pentru arderea grăsimilor? că eu treptat vreau sa fac patratelele

| Frank51 a răspuns (pentru Denis67):

Deficit caloric mic moderat sau mare la alegerea ta, daca nu te grabesti e mai sanatos sa o faci incet, dar va dura ceva. In fitness 80% e nutritie 20% sport, deci axeaza-te pe nutritie, incearca sa mananci sanatos, fara zahar adaugat(pe ambalaj sa scrie glucide:0, sau maxim 1gram la 100gr) proteina din oua lapte branza carne, alune masline, si multe legume. Mie cea mai eficienta metoda mi se pare dieta keto, unde se reduc glucidele si carbo la 50-100grame, si corpul incepe sa functioneze preponderent pe corpi cetonici, nu pe glucide. Corpii cetonici sunt grasime descompusa. Poti cauta pe google si Youtube informatii despre keto. Bafta.

| Denis67 explică (pentru Frank51):

Și ai reușit să arzi grăsimile de pe abdomen și să obții faimoasele " sarmale "?

| Frank51 a răspuns (pentru Denis67):

Nici pe departe. Am slabit de la 71.5(21.5%grasime) la 67.3kg, asta a fost inainte de craciun, acum am aproximativ 68.5, grasime aprox 20%. Am un cantar cu toate functiile, evident ca nu e super precis, dar imi fac treaba cu el.

Eu mai trebuie sa dau jos 6-7% din grasimea actuala, dar nu o fac pentru patratele ci pentru un corp mai sanatos.