| Nicolescu_Alexandru_2001 a întrebat:

Salut, niste remedii pentru durerea de masea? Ma doare pana in creier si nu pot sa dorm

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Adry05 a răspuns:

Dentist logic, și până atunci agocalmin sau ibuprofen ca și calmant

6 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Salut,pai Ketonal e cel mai bun pentru durere de măsea Apoi Nurofen și Nalgesin.
Daca pui vata cu spirt la măseaua care te doare te va amorti durerea va înceta pentru 10 minute.dar nu e prea recomandat de medici..alt remediu ar fi sa mesteci in dreptul măselei 2-3 cățe mici de usturoi, la fel amorțește Sau poți să te clatesti cu apa de gura și să o scuipi după sau mai e și varianta spălatului pe dinți și punerea de pasta multa la măsea și nu în ultimul rând clătirea la măsea cu apa călduță cu sare dar vezi la fel sa scuipi după tot însă cel mai bun remediu temporar de moment rămâne pastila Ketonal de la farmacie și vreau să îți mai spun că soluția ideală e sa te duci la dentist sa îți trateze caria sau infecția cat mai repede căci trebuie rezolvată cauza durerii și odată rezolvată și tratată cauza durerii, probabil caria durerea va dispărea complet însă daca iei pastile și lui remediile ce ți le-am zis durerea se oprește temporar preț de 19 -20 minute și apare iar și așa va fi în fiecare zi.Stiu,crede-mă ce înseamnă durerea de măsea si cat de rea e însă singura soluție e dentistul, medicul stomatolog adică iar daca amâni mersul la el, să știi că tot la el vei ajunge până la urmă chiar daca mai târziu cscubdwca Juve eliminata cauza durerii durerea nu dispare și asta o poate face doar dentistul ..am uitat,poți să îți pui și gheață la măsea, amorțește și trece dar durează puțin, asta face parte cum am zis mai sus de remediile foarte de moment În final îți recomand să te duci la dentist și să rezolvi problema și nu în ultimul rând să ai mereu in casa un Ketonal, care îți ia durerea cu mana sau un Nurofen, dar e mai bun Ketonalul pentru durerea de masele. Sănătate multa și sper sa îți rezolvi problema cu măseaua..Bafta și numai bine!

| mudokins78 a răspuns:

Votca!

| zilog a răspuns:

Există în orice capitală de județ un spital deschis de orice ar fi el dacă nu ești din București te duci acolo si medicul de la gardă o sa te curețe și o să iti toarne acolo ceva să nu te mai doară.

| sweetys a răspuns:

Dentistul. Sigur este cariata și probabil a ajuns la nerv.

| Irinelp a răspuns:

Până să ajungi la dentist poți să pui un cuișor (plantă nu din metal) și să îl ți câteva minute, acesta calmează natural durerea.

| dizzuupss a răspuns:

Ketoproxin ( 6 lei o cutie) si sparge niste cuisoare cu dintii in zona durereasa, dureaza cam 6h efectul ( deci poti trece peste o noapte cu metoda asta) si evident trebuie sa mergi la dentist