| Nemoo a întrebat:

Pe iubita mea o doare maseaua,va rog sa imi ziceti niste remedii pentru durerea de masea in afara de mers la dentist happy

Va rog fara raspunsuri idioate si care nu apartin acestui subiect, Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| danielaxyz a răspuns:

Ketorol

| piti77 a răspuns:

Daca pe iubita ta o doare maseaua, durerea a devenit insuportabila si nu trece cu niciun fel de calmant (ketonal forte a fost pentru mine cel mai eficient, dar este destul de puternic si nu tb. sa depaseasca 3/zi), probabil caria a trecut de smalt si de pulpa dintelui si a ajuns la nerv. in cazul asta nu va putea evita dentistul, pentru ca, pe langa faptul ca niciun analgezic nu-si mai face efectul in faza aceasta, risca sa piarda maseaua. convinge-o sa mearga la dentist. acum ii face anestezie la cerere si nu va simti nimic iar problema ei va fi rezolvata.

| SaraJ a răspuns:

Nemo, dentistul n-a mancat pe nimei si intotdeauna este cea mai buna optiune. totusi, daca vrei sa eviti asta du-te la farmacie si explica duduilor de acolo ce si cum si-ti vor da ele ceva antibiotice si calmante. multa sanatate!

| alysha a răspuns:

Ketanov, comprimate. amelioreaza temporar durerea.

| HereComesTheBoom a răspuns:

Daca nu vrea sa mearga la dentist trebuie sa faci asta: 1)Faci rost de o masina pe benzina, daca ai tu e si mai bine;
2)Deschizi capota, scoti fisele de pe bujii( chestia care intra in bujii in partea de sus);
3)Tragi usor in spate invelisul izolator al unei fise pana ramane goala;
4)Iti convingi prietena sa vina cu tine pana la masina, ii spui sa inchida ochii si sa puna fisa(cea desfacuta) pe maseaua pe care o doare.
5)Pui contactul si eventual dai la automat.
Rezultatul? Nervul e mort iar maseaua nu o va mai durea niciodata.

| Empathizer a răspuns (pentru HereComesTheBoom):

Foarte original. Felicitari pentru inventivitate!

...pana una-alta, sa ia fata Diclofenac, 50 de mg de 2-3 ori/zi. Ajuta cel mai bine, pana la un anumit punct, cand dentistul nu mai poate fi evitat.

| elly14 a răspuns:

Aulin tablete.