| BBEgirl a întrebat:

am fost luni la dentist sa imi scoata nervul de la masea. L-a scos, a curatat canalele, a aplicat o pasta provizorie dar faza e ca inca ma doare si pana sa plombeze mai am de mers de 2 ori. Oare durerea provine de la faptul ca a lucrat acolo si zona e sensibila inca? Ca sa scap de durere i-au Nurofen (2 pastile pe zi) dar trebuie sa le i-au inca 6 zile. Alte remedii contra durerii mai stiti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| doctoressa a răspuns:

Intr-adevar, durerea este data de traumatizarea zonei in care s-a lucrat. Pe langa Nurofen/alt antiinflamator nesteroidian, mai poti lua Algocalmin. Daca durere devine pulsatila ar fi bine sa te duci la medicul tau dentist.
http://www.i-medic.ro/stomatologie/abcesul-dentar

3 răspunsuri:
| oanaoana23 a răspuns:

Eu am patit la fel ca tine, si cand a verificat sa vada daca am nervul mort, mi-a mai gasit un canal secundar care avea un nerv si ala ma durea cumplit. dupa ce mi la scos nu ma mai durut absolut deloc. nici in ziua de azi nu ma doare. problema e ca trebuie sa rezolvi inainte sa iti puna plomba definitiva si coronita, pentru ca o sa te doara continu. dar sper sa iti treaca si sa fie doar traumatismul suferit

| Nostradamuss a răspuns:

Te doare ca ai infectie, nu de la traumatism sau alte prostii.

| Colibiri a răspuns:

Te doare datorita traumatismului suferit.
Nurofen e slab, concentratia de ibuprofen e mica. Recomand Ketonal dar mai intai mananci si nu iei mai mult de 2 pe zi