| Excel3nt a întrebat:

Salut.
Nu imi amintesc cu certitudine dar stiu ca mi-a spus cineva (dar nu am idee prin ce loc din tara se obisnuieste asta sau poate mai peste tot dar sunt un pic nauc) este vorba de voluntariat sau ceva de genu unde anumiti absolventi care se ofera (gen voluntariat dar cred ca detin diplome pentru astfel de voluntariar) pentru a ajuta la ameliorarea sau pansarea si inchiderea ranilor si nu doar cele superficiale ale anumitor oameni/pacienti ori nu stiu a ma exprima corect ori sunt prea ambiguu.
Ma aflam la un super market si am observat venind spre mine un tip ce avea o plaga bine deschisa si am intrebat daca are nevoie de ajutor si mi-a spus ca se grabeste in a ajunge la... Si a plecat (nu am auzit bine deoarece era evident ca...) dupa ne-am reintalnit si mi-a spus ca i-a fost inchisa acea taietura cu ajutorul unor voluntari.
Ori nu mi-a explicat bine ori mi-a explicat corect si nu am inteles eu?
Ce vreau sa spun este exista astfel de locuri unde daca te ranesti intentionat sau nu poti merge si in alta parte cu exceptia spitalelor? Sau te poti oferi voluntar la asa ceva sa inchizi rani sau sa tratezi anumiti pacienti?
Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| VanillaQ a răspuns:

Buna,
Da, exista sa faci voluntariat la SMURD, si voluntariat la Crucea Rosie, ei iti fac gratuit curs de prim ajutor la inceput, iar treptat te invata cat mai multe lucruri si mergi cu ei la nevoi.
Succes!

| Excel3nt explică (pentru VanillaQ):

Ok ms mult dar nu pot sa nu mai intreb despre anumite formalitati medicale
Sa zicem ca trebuie sa inchid rana cuiva prin cusare pot sa fac asta sau sa zicem ca chiar eu sunt acela pot fi cusut in caz ca am o rana deschisa? Pe mine ma ajuta foarte mult raspusul si nu ezit sa intreb
Multumesc!

| Vântulalb a răspuns (pentru Excel3nt):

Prin coasere, nu cusare. Asta se face numai in spital sau in ambulatoriu.
Poti face voluntariat la SMURD. Stiu ca in unele orase sunt centre de ajutor (nu le stiu exact numele) care suplimenteaza SMURD-ul in cazuri minore. Sunt coordonati de ei. Intereseaza-te direct la SMURD. Au nevoie de ajutoare.

| Excel3nt explică (pentru Vântulalb):

Mulțumesc!