| nicaruaga a întrebat:

Salut
nu stiu daca postez bine, dar..in fine.

se pricepe cineva la uleiuri de masaj?

am cautat pe net, dar sunt izbit din toate partile de idei sexuala si erotice, care conteaza putin dar nu pe deplin.
prietenei mele ii place la nebunie cand ii fac masaj, dar de fiecare data i-am facut pur si simplu, cu mainile uscate si am inteles ca daca folosesti diferite feluri de uleiuri poate provoca o place foarte mare (si nu ma refer neaparat la una sexuala)
ce fel de uleiuri credeti ca indicat de folosit? si unde se gasesc astfel de uleiuri? in ce fel de magazine?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| mixxjim a răspuns:

Poate dai un search dupa aromaterapie si o sa ai niste rezultate mai putin erotico-sexuale :) deci uleiurile folosite in masaj pot fi de 2 feluri, sunt ceea ce se numesc uleiurile esentiale, care sunt folosite in aromaterapie pentru aromatizarea uleiurilor de masaj, pentru aromatizarea camerelor, pentru meditatie dar si in scopuri cumva medicale (e mult spus medicale, dar cu efecte benefice gen relaxare, desfundarea cailor respiratorii etc). cele 100% naturale sunt foarte rare si foarte scumpe, majoritatea sunt de sinteza chimica sau mixte ca si arome. in niste ulei obisnuit se pun cateva picaturi de astfel de uleiuri esentiale pentru aromare si se folosesc la masaj. pe urma sunt uleiurile de corp, care sunt folosite pentru masaje, cu arome diferite, se gasesc in general pe la raioanele de cosmetice si prin farmacii care au si sectiune de cosmetice sau chiar si la plafare/magazinele cu produse din plante, de exemplu cei de la elmiplant stiu ca fac uleiuri de masaj http://www.elmiplant.com/......masaj.aspx
gasesti si la magazinele yves rocher http://www.yves-rocher.ro/......egory=4000

acum ce arome produc placerea cea mai mare depinde de gusturile si simturile fiecarei persoane; unora le poate produce placere maxima, de exemplu, aroma de trandafir, dar mie imi vine sa vomit cand simt mirosul ala :)) altora le place santalul de exemplu, sau orice alta aroma, deci n-aveti decat sa incercati cat mai multe arome, sa vedeti care va plac cel mai mult. un mic ghid de aromaterapie ai aici http://www.romedic.ro/masajul-si-aromaterapia-0P8909