| AnDrEw123 a întrebat:

Nu vrea sa ma credeți nebun, dar au început înscrierile la liceul militar și trebuie sa fac dosarul.Peste câteva zile ma voi duce sa pshietrie și nu știu ce întrebări îmi pune, nu am mai fost și chiar am emoții! Îmi puteti spune cum este și ce întrebări va pune?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Examenul psihiatric nu este standard, el evolueaza diferit in functie de raspunsurile anterioare ale subiectului. Nu ai de ce sa ai emotii, nimeni nu iti va face nici un rau, acel examen psihiatric este facut in favoarea ta, pentru a vedea daca faci fata vieztii militare sau ai risc de a ceda psihic. Trebuie doar sa fii foarte sincer, este un moment important si este in interesul tau ac medicul sa aiba o imagine corecta asupra starii tale psihice

2 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

Subscriu la ce a spus Brigaela, nu inteleg de ce sperie pe toata lumea testul asta, testul asta nu e chiar un test, e mai mult o anamneza, un set de intrebari pentru ca medicul sa-si dea seama in ce stare (psihica) esti, nu e ceva de speriat, nu e ceva pentru care trebuie sa te pregatesti, e ca si cum ai merge la medic pentru ca te doare gatul si incepe sa te intrebe: de cand te doare, cand te doare, tusesti? La fel si la psihiatru, daca suspecteaza ca ceva nu e in regula pune intrebari pana e sigur ca esti sanatos (sau nu). Si cei care pica acest test, cum a zis si Brigaela, e spre binele lor, mai bine pica testul decat sa cedeza psihic cand sunt cu arma in mana, sa se impuste pe ei sau pe altii.
Sanatate!

| KiszMy a răspuns:

Habar n-am cum este, dar dacă nu vrei să te duci de ce te duci cu emoții?