| anonim_4396 a întrebat:

As vrea sa aflu informatii despre liceul militar. As vrea sa stiu cum functioneaza totul acolo, cum sunt inscrierile si toate cele.
Multumesc! Orice detaliu m-ar ajuta foarte mult, puteti lăsa ceva sa va pot contacta, multuuumesc!

Răspuns Câştigător
| AdelaElena88 a răspuns:

Buna! Fratele meu urmeaza cursurile unui liceu militar. Iti spun de pe acum ca profilul este mate-info, cam pe asta se bazeaza liceul in mare parte. Evident daca vei vrea sa studiezi medicina mai departe, poti lejer sa te inscrii la IMM, absolvind un liceu militar si nu numai( ai oricum suficiente optiuni, pana la urma faci de toate). In fiecare an primesti cate un grad si poti avansa mai repede daca obtii rezultate scolare foarte bune, sau daca participi la olimpiade nationale/ internationale. Conditiile sunt ok ( nu l-am auzit pe fratele meu ca se plange de faptul ca sta in camera cu inca vreo 9 persoane; nu are nicio problema cu asta, uneori e chiar amuzant, din cate mi-a zis el) legat de mancare : fratele meu a fost mereu mofturos din punctul asta de vedere, insa dupa cateva zile de facut foamea, ciorba cu fasole i se parea un deliciu laughing) mancarea nu e de 5 stele, dar nici bataie de joc. Trezirea se face la 6 din cate stiu eu, depinde de zi daca se face inviorarea ( iarna din cate stiu nu ii scoate la apel, dar ii pune pe toti sa dea la lopata laughing Cursurile incep in jur de 8, banuiesc ca tin in jur de 2 maxim 3 dupa care ora de masa, cred ca o pauza ceva mai mare si studiu ( sau studiu imediat; la studiu e fain ca te consulti cu colegii legat de teme, descoperiti si invatati impreuna, daca nu stii ceri ajutorul colegilor mai mari) A da, stiu ca se fac cu schimbul la plantoane( nu stiu foarte clar ce e acela, cauta sa vezi) si ca fiecare sector are cate un gradat ( un coleg din anii mai mari care e un fel de "mic sef", depinde cum nimeresti, fratele meu s-a imprietenit cu el si o duce bine, sunt si altii mai ciufuti si nesuferiti). Serbarea de inceput si sfarsit de an este mereu emotionanta si este un liceu in care chiar se invata si esti foarte bine supravegheat ( de obicei parintii primesc la final de an o fisa cu rezultatele tale si eventual mici comentarii de la profesori/ sau diriginte, de exemplu " Rezultatele sunt bune, insa se poate si mai bine" asa a primit fratele meu acu un an laughing. Au si eu balul bobocilor, unii sunt mai glumeti altii intra in belele si asa mai departe, totul depinde de tine.Mult succes daca vrei sa urmezi acest liceu, si mai ales, daca esti atras de domeniul militar, te regasesti si iti place, go for it. Concurenta e mare, dar si beneficiile, pe masura.Te chinui cativa ani, dar daca esti bun si muncesti culegi roadele dupa. Bafta, daca mai ai intrebari, trimite-mi mesaj!

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Http://www.colmil_sm.forter.ro/admitere.php
Presupun ca cel de la campina.

| Ali1998 a răspuns (pentru anonim_4396):

Multumesc, dar eu vreau sa vorbesc cu cineva care experimentează lucrul acesta.

| AdelaElena88 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu este liceu militar la Câmpina, ci la Breaza big grin

| anonim_4396 explică (pentru AdelaElena88):

Nu te pot contrazice. S-ar putea eu sa am o informatie gresita.