| awfafaf22331 a întrebat:

Pana acum cateva zile, mi se parea ceva foarte normal si ceva ce oricine are in cap, si anume vocea lui. De exemplu cand citesc, cand scriu, cand ma gandesc la ceva imi aud vocea spunand propozitii clare si concrete. Imi pot adresa intrebari retorice in minte, sa fac glume si orice altceva ce ai putea sa faci verbal.
De cateva zile, nu mai stiu cum s-a ajuns la asta, mi-am intrebat prietena daca si ea aude o voce in cap la fel ca mine. A spus ca nu. Apoi am fost panicos din nou, am intrebat mai multe persoane si toate raspunsurile au fost negative. Asa ca am inceput sa ma ingrijorez. Am cautat chestii pe internet, nu am gasit nimic clar si concis, un singur articol mi-a atras atentia si in acel articol scria ceva despre " ganditul verbal ", dar nici ala nu dadea prea multe detalii.
Vreau sa stiu daca e normal sau daca ar trebui sa-mi fac griji.
Toata viata am fost constient de vocea mea din cap si toata viata am crezut ca e perfect normal.
Mentionez ca am 20 de ani.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| SoranaCs a răspuns:

Am 21 de ani. Este normal, propriul Ego. Si eu ma aud mereu, ba chiar ai instictul de a vorbi cu tine insuti.

5 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Da,este cât se poate de normal. Poti sta linistit.

| FreddieM a răspuns:

Vai de mine! Sunt anormal?
Eu nu aud voci in cap, ar trebui sa fiu ingriorat?!

| awfafaf22331 explică (pentru FreddieM):

Esti sarcastic?
Dacă nu, am descoperit recent ca sunt 3 tipuri de gândire.
Gândirea verbala, directa și prin imagini.
De obicei oameni folosesc puțin din fiecare când gândesc. Dar în cele mai multe cazuri gândirea verbala nu se aplica la toți. Deci nu i motiv de îngrijorare. Și dacă ai făcut mișto, nu esti amuzant.

| FaraNume1245 a răspuns:

De curiozitate, e vocea ta sau a altei persoane?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Acele pers au negat ca sa nu para nebune da e ceva normal de schizofrenie nu poate fi nici gand vorba sau nebunie.