| AdrianMar a întrebat:

Pana acuma nu am mai luat proteine vreau sa incep sa iau niste proteine mai slabe...dar acum 2 ore am luat de la un prieten niste proteine foarte tari poate avea ceva efecte secundare daca sunt asa tari si nu am mai luat pana acuma? Si pentru incepatori ce proteine imi recomandati sa iau ca m-am apucat de sala.Mersi.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Ce-ai luat de la prietenul tau? ca multi zic "proteine" la creatina, glutamina sau alte produse care nu contin DELOC proteine.

Zi NUMELE FIRMEI si NUMELE PRODUSULUI.

nu exista "proteine mai slabe", exista proteine si atat.

Ca sa intelegi :

proteine = carne, peste, branza, oua, alte lactate, unele legume ( quinoa, mazare, fasole, linte ).

Ce vrei tu "suplimente alimentare" ( adica prafuri, cum le zic inaptii ), sunt tot MANCARE CONCENTRATA ( zer, albus de ou, etc. ), pur si simplu proteina este EXTRASA DIN MANCARE si separata de restul continutului.

Faza e simpla : ai nevoie de 1.5-2 grame de proteine / kg-corp zilnic. Ce nu poti lua din mancare, iei din suplimente.

3 răspunsuri:
| dya1392 a răspuns:

Daca simti ca tie rau, bea o cana de apa calumea, daca nu trece suna medicul.Dar nu minerala.apa plata sau de la robinet.ptr inceput sper sa iti fie de folos
http://www.megaproteine.ro/antrenamente-si-nutritie.html

| stormyboy777 a răspuns:

Salutari.
Conteaza foarte mult ce varsta ai, ce obiective ai si ce buget ai la dispozitie.
Nu se recomanda luatul de proteine din auzite de la prieteni.
De obicei, orice amestec nutritiv care contine proteine nu provoaca efecte secundare decat in cazul supradozei ( depasirea de 4-5 ori a dozei recomandate pe zi )

| Cosmin86 a răspuns (pentru stormyboy777):

"Nu se recomanda luatul de proteine din auzite de la prieteni.", prietenii tai au studii in nutritie?

Eu iau in considerare sfaturile prietenilor care ANI DE ZILE au citit SUTE de reviste, carti, tratate de medicina si nutritie, ATAT.

Deci, nu te mai lua dupa COPII MICI care isi dau si ei cu parerea.