| anonim_4396 a întrebat:

Salut, mă numesc Marian si m-am apucat de sală de ceva timp si vreau sa iau pe langa proteine si creatina ceva anabolizante bune,de exemplu anadrol,tribulus,danabol,etc, care sa aibă efect dar sa fie si de durată, dar cu efecte secundare negative puține sau chiar fara .......am 17 ani, 70 kg si 1.82 m., ma poate sfatuii cineva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Tribulus nu este anabolizant. este o planta care creste in India si favorizeaza producerea de testosteron. se foloseste de oameni peste 36 de ani cand corpul incepe sa produca mai putin. la 17 ani de ce vrei sa iei tribulus? la femei cand te duci iei viagra? cam asta este ideea cu tribulus.
ORICE steroid are 1 efect: creeaza dependenta. o sa vrei sa iei mai mult decat este prescris, doar in speranta ca o sa cresti mai mult, mai repede.
care este treaba? cresti, te faci in 1 an, cat fac altii in 7-10 ani, dar pretul pe care il platesti...probleme renale, hepatice, cardiace, acnee violenta, incetarea cresterii parului in cap si/sau pe restul corpului, reducerea dimensiunii testicolelor, rupturi de muschi (aia pompeaza cat pompeaza, dar pana unde? vezi cazul greg valentino), ginecomastie, mai vrei? MR olympia 70-80 (nu stiu care an) a ajuns pe masa de spital cu toate, ahm TOATE, organele interne putrezite sau in curs de necrozare. fapt pentru care in anii 90 nu mai avea aproape niciun organ intern care sa ii apartina. vrei sa te risti? eu zic sa nu. + pe cat de repede cresti, la fel de repede te micsorezi. natural iti ia 10 ani sa te faci mare, dar scazi inceeet si cate putin happy

| Jack96 a răspuns (pentru JohnnyBi):

Multumesc pentru raspuns.am scris tribulus doar ca exemplu... nu ma pricep, doresc sa aflu un produs pentru o dezvoltare a musculaturii mai rapida, unul mai indicat pentru mine...

| JohnnyBi a răspuns (pentru Jack96):

Prietene, hai sa te lamuresc in privinta unui fapt. in sportul asta NU exista MAI REPEDE fara sa aiba multe, mult prea multe efecte secundare posibile. stiu ca esti la varsta la care vrei sa fii imens, si eu vreau si am 24 de ani, dar cu chinul in minte ca o sa ajung la 30 de ani pana sa se vada ceva, prefer sa fac natural. la sala unde merg eu sunt dopati, pe aceeasi idee ca tine, si crede-ma, nu vrei asa ceva. dupa 5-9 luni in care nu i-am mai vazut, acum cand au revenit (plecati prin alte tari, accidente, lipsa banilor pentru doping, motive sunt cu sutele) arata dezastruos. nu vreau sa le fac poze sa iti postez dar este ceva gresit la mijloc. este ca si cum ai vrea tu, copil de oameni de cinste, sa intri in lumea drogurilor, doar ca drogul asta face muschi si nu te duce la puscarie, dar iti distruge viata prin alte metode.

| Jack96 a răspuns (pentru JohnnyBi):

Dar creatina si suplimentele pe baza de zer, asa zisele "proteine" sunt ceva de capul lor?

| Cosmin86 a răspuns (pentru Jack96):

Logic. dar daca n-ai alimentatia pusa la punct, sunt fix DEGEABA pana si anabolizantele.

Cate mese ai pe zi?

| JohnnyBi a răspuns (pentru Jack96):

Eu creatina nu iau decat in preworkout si alimentatie. la capitolul proteina pe baza de zer iau 100% gold whey standard si se vede.
puse cap la coada alimentatia, preworkout, izolat proteic si mai iau un complex de vitamine si minerale (nu mananc legume si trebuie ceva alternativ, si fructele nu contin aceleasi valori nutritionale) si fish oil (vreau o sursa de omega 3-6-9) se vede. dar dupa accidentul suportat, am luat-o cam de la 0 din nou, asa ca vedem intr-un an ce spune oglinda happy

| Cosmin86 a răspuns (pentru JohnnyBi):

Credeam ca whey gold e concentrat proteic, nu izolat tongue

| JohnnyBi a răspuns (pentru Cosmin86):

In caaazul meeeeu, si una, si alta, sunt acelasi lucru. cat timp are peste 90% proteina, tot o apa si-un pamant smug.

| Jack96 a răspuns (pentru Cosmin86):

4-5 mese