| TheBoyTheCool24 a întrebat:

Salut, poate pare o întrebare prostească, însă astăzi mi-am făcut niște analize de sânge și mi-a fost pus un plasture în zona de unde sângele a fost recoltat. Întrebarea mea este următoarea, cât timp trebuie să-l țin?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Bizon95 a răspuns:

2 minute
2h daca ai luat aspirina sau mai mult daca ai luat alt anti-coagulant mai puternic

EFECTIV, il ridici, MAI AI SANGERARE il pui la loc
nu mai ai sangerare, il lasi "nepus" (atarnat intr-o parte), astepti un minut si apoi il arunci

simt ca majoritatea au "good" feedback cu plasturi
DAR EU NU
de cate ori bandajez o rana, TREBUIE sa verific bandajul la fiecare cateva minute, si cand se opreste sangerarea sa o aerisesc, ALTFEL SE MENTINE UMEDA si am avut neplaceri si dupa 24h de la un simplu plasture, 24h dupa ce l-am pus peste o zgarietura de 5mm

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

20 min

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Se ține până se oprește sângerarea.

| alina2k18 a răspuns:

Da-l jos a fost arhisuficient toata ziua.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Pana ești sigur ca nu mai sângerezi.

| Speranta12 a răspuns:

Poti sa-l dai jos acum daca te incomodeaza sau maine cel tarziu. Ar trebui totusi sa incerci sa il dai jos si sa il schimbi cu alt tampon. Poti lua o vata si pui putin spirt pe ea si o pui acolo la rana. Daca nu vrei cu spirt, poti lua o batista si o uzi cu apa si apoi o legi usor la mana ca sa ti se duca vanataia mai repede. Tine compresa si tot umezeste-o cu apa ca sa iti treaca vanataia si durerea mai repede.

| 1231242 a răspuns:

Toată viața!

| andiceasu95 a răspuns:

Eu de obicei mi-l las 5 minute ca ma enerveaza, dar indicat e 20 min