| pufulete2021 a întrebat:

Bună,am fost astăzi sa fac niște analize,mi-a recoltat sânge și mi-a cerut și urina și mâine merg după rezultat, dacă aș avea de exemplu:diabet, cancer, îmi arata pe analize, chiar și dacă am paraziti intestinali?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Pentru diabet era de ajuns o glicemie din deget ca sa vada pe loc rezultatul, dar ce simptome ai de te gîndesti ca ai cancer sau diabet, la caner se fac alte analize markeri tumorali aia e altceva. Ce varsta ai? Esti fata?

| pufulete2021 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Am 22 de ani, fata
Glicemia am luat-o la amiaza și o am 120

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru pufulete2021):

Glicemia ta este bună. Deci nu se pune problema unui diabet.

| Violleta2022 a răspuns:

Diabetul poate sa fie detectata imediat, dar cancerul nu, fiindca analizele de cancer sunt total diferite si nu fac sens, daca analizele generale de sange nu ies extrem de rele.

Testele de sange facute ieri sunt teste generale, care arata starea sanatatii tale, la modul general.

Doar daca apar valori negative sau foarte mari, in una sau mai multe din aceste analzie, abia atunci se mai da uns et cu analize diferite, foarte specifice pntru ce organ a iesit analiza proasta.

Pentru paraziti intestinali trebuie sa faci examen copro-parazitologic, adica sa duci o mostra de caca, la laboartorul de analize.

| sierra1 a răspuns:

Diabetul da, se "vede" iar paraziții despre care spui nu deranjează (rezultatul)

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Diabet, din analiza de sănge, dacă proba a fost recoltată dimineața. Cancer nu se vede din aceste analize. Paraziții intestinali nu influențează aceste analize.

| Floridori a răspuns:

Daca spui ca vei avea rezultatele maine, nu cred ca ai facut mai mult de o hemoleucograma si un sumar de urina, ori astea sunt analize bazice, nu indica lucruri atat de relevante.

Pentru a afla daca ai diabet, pe langa glicemie, mai sunt necesare alte cateva analize.Pentru cancer, depinzand de tip, trebuiesc markeri tumorali, investigatii imagistice si chiar biopsie, uneori.
Pentru a afla daca ai paraziti intestinali, este necesara o analiza coproparazitologica, deci urina si sangele nu sunt suficiente.

| cristi202 a răspuns (pentru Floridori):

"coproparazitologica" - citi înțeleg termenul asta? happy Mai bine era daca foloseai termenul "scaun". Deși am văzut multe glume și pe seama asta cu scaunul. happy

| Floridori a răspuns (pentru cristi202):

Romanii sunt glumeti din fire, deci cred ca pot face din orice subiect unul de gluma. happy

In cazul acesta, am tinut sa specific tipul de analiza, deoarece analiza scaunului poate fi si o coprocultura, de exemplu, ori pentru a determina cu exactitate daca exista paraziti intestinali, este necesar coproparazitologicul.

| cristi202 a răspuns (pentru Floridori):

OK, tu știi mai bine. Eu, chiar daca îmi place medicina, încît citeam carti de medicina pe înțelesul tuturor încă de de pe la 12-13 ani, am o părere de amator.
Mulțumesc pentru observație. Azi am mai învățat ceva.
happy

| Floridori a răspuns (pentru cristi202):

Interesanta pasiune happy
Sunt convinsa ca este de ajutor, iar de invatat, mereu avem ceva nou de invatat.

| cristi202 a răspuns (pentru Floridori):

Da, este de ajutor. Mai ales acum, cînd pe net circula tot soiul de informații gresite cu privire la medicina.
Cel mai interesant mi s-a părut cînd am făcut un curs de prim-ajutor, atunci am înțeles ce înseamnă să fii informat corect. Mă uimește că, prin niste chestii extrem de simple, poți salva viața unui om. Am și reușit o data, la un batrin, cu metoda Heimlich. Daca nu făceam cursul, batrinul murea. Înseamna enorm sa ai informația necesară pentru a acționa cînd e necesar.