| StroeRaduHit a întrebat:

Salut! Poate sa îmi spună cineva exact ce pot manca și la cat timp după operația de apendicita care mai apoi a dat în peritonita? ( Eu am fost operat pe 1 aprilie și externat pe 8 aprilie) Și dacă știți să îmi spuneți și după cât timp pot să mai fac cate o alergare ușoară, o genoflexiune, o flotare etc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Periotonita este o infectie grava a apenticitei care s-a spart in burta ta, ceea ce la tine este imposibil sa se intample, fiindca ai scos deja apendicita.

Exercitiile fizice dupa operatia clasica de apendicita se recomanda dupa 2-3 luni de la operatie, si se incepe cu o alergare usoara, fara genoflexiuni si fara flotari, acelea se pentru face dupa 4-5 luni, cand la interrior totul este vindecat.

| StroeRaduHit explică (pentru Violleta2022):

Ok, dar eu am fost la control și medicul mi-a spus că nu am voie o lună să fac efort, iar după să o iau treptat cu cate o alergare ușoară și tot așa. De 2-3 luni nu am mai auzit...

| Violleta2022 a răspuns (pentru StroeRaduHit):

Depinde de natura operatiei, daca a fost laparoscopica sau clasica, daca a fost in stadiu incipient sau grava samd.
Sunt gramezi de conditii de care depinde, de aceea ti se spune, 1 luna pauza totala, apoi alergare usoara.
cat priovesc flotarile si ridicatul greutatilor dupa 2-3 luni, fiindca faci aderente la interior.
Mergi inapoi la chirurg si intreaba, daca nu ai intrebat asta pana acum.

Răspuns utilizator avertizat