| anonim_4396 a întrebat:

Salut, puteti sa imi spuneti despre nodulul de pe coloana vertebrala, cum ar decurge operatia, in caz ca e benign cam cat doare si mai multe informatii daca puteti sa imi dati?
Multumesc anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| ElenaSt2011 a răspuns:

Salut. Poti incerca sa citesti pe site-ul https://www.spitalulmonza.ro/ Spitalul se afla in Bucuresti si este unul super extra mega avansat di punct de vedere al aparaturii.
Au articole detaliate, inclusiv despre operatiile la coloana vertebrala. Daca nu gasesti raspunsul la intrebarea ta, poti sa le scrii un e-mail, la care sa atasezi radiografia coloanei tale vertebrale si intrebarile tale.
Am auzit pe cineva care zicea ca fiul ei a fost operat acolo la cap (avea ceva tumora parca) si i-au facut doart o mica incizie (cat batul unui chibrit). Pentruaceeasi problema, medici din Cluj i-au propus sa-i taie scalpul pentru a remedia problema.

Daca as fi in locul tau, as incerca intai tratamente Bowen si/ sau masajul terapuetic TUINA (sau tweena - nu stiu exact cum se scrie), sau chiar acupunctura, sau tratamente bioenergetice (la televizor vorbea despre acestea terapeuta Lidia Fecioru din Bucuresti.

Doar daca nici una din aceste terapii nu functioneaza, atunci ca ultima solutie se recurge la operatie - parerea mea.

Toate cele enumerate mai sus sunt tratamente alternative,
neinvazive si mai ales fara efecte secundare (comparativ cu durerea produsa de operatie).

Pe site-ul http://www.bowtech.ro/ gasesti informatii detaliate despre aceasta metoda de tratament, numele multor terapeuti din diferite zone al tarii si nr lor de telefon si chiar marturii ale catorva zeci de pacienti care au apelat la aceste servicii (vezi rubrica cazuistica - fiecare pacient suferea de diferite probleme).

Mie personal, sedintele de Bowen mi-au folosit pentru reglarea ciclului menstrual (la 43 ani) si in prezent urmez tratament Bowen pentru niste probleme cu coloana vertebrala (am cifoscolioza- sau ceva de genul).

Daca esti din Oradea, pot sa-ti recomand pe doamna doctor Ioana Tont (ea m-a tratat cu metoda Bowen) si are cabinetul mereu plin de pacienti de diverse varste. Numarul ei de telefon este pe site-ul mai sus amintit.

Te-ai gandit sa cauti informatii pe google de tipul " tratament naturist pentru nodul la coloana vertebrala?" Poate exista ceaiuri sau tablete naturiste care sa iti dizolve acel nodul, fara sa mai recurgi la operatie - orice operatie te doare de cate ori se schimba vremea in rau- adica atunci cand e de ploaie.

Doamne ajuta sa iti rezolvi problema si sa auzim de bine.