| kisa522 a întrebat:

Salut.
Recent am decis sa fac niste schimbari majore in viata mea si una dintre ele ar fi albirea dintilor.Am ignorat igiena lor, tin sa spun ca mai si fumez (in timp ma voi lasa; face parte din lista lucrurilor pe care vreau sa le schimb laughing ), consum foarte mult sucuri acidulate si ignor igiena dintilor.
Sa trec direct la subiect. am 2-3 pete galbene mici, si as dori sa scap de ele prin albirea dintilor.
Stiu ca primul pas este spalarea dintilor zilnica, dar cu siguranta asta nu este metoda de albire in mare parte.

Va rog, daca aveti niste idei, experiente sau produse de recomandat, scrieti-le aici. happy Merci.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand, ca sa renunti la ceva de care esti dependent trebuie sa o faci pe loc, nu sa " te lasi in timp ". Nu exista asa ceva, trebuie sa iti conturezi bine motivele si convingerile pentru care vrei sa nu mai faci un lucru si sa te ti de ele. Este foarte usor sa renuntam la lucruri si obiceuri atata timp cat noi ne dorim asta. Puterea sta in mintea noastra, nu exista nu pot sau ma las in timp. Totul e acum, in prezent si in secunda asta daca iei o decizie. Era si un citat : " Lasa pe maine ce nu vrei sa faci niciodata. " cam asta inseamna " ma las treptat ". Tigarile iti fac rau, dai banii pe fum si scrum ca sa-ti deteriorezi sanatatea. Sucurile acidulate sunt doar apa, bule, zahar si arome - ceva de care corpul tau nu are nevoie. De ce sa platesti pentru asa ceva? Gandeste cati bani economisesti daca nu mai investesti in lucruri care nu-ti sunt de niciun folos, banii aia poti sa ii investesti in ceva care chiar sa te ajute si sa-ti faca bine.

Poti pentru inceput sa-ti albesti dintii acasa :
https://www.youtube.com/watch?v=JKZ9bnnxiFQ
https://www.youtube.com/watch?v=M2Llc1VqzWw

Ca si pasta de dinti iti recomand parodontax classic, are un gust mai ciudat la inceput, dar te obisnuiesti dupa cateva spalari cu ea. Primul ingredient (care este in cantitatea cea mai mare ) este bicarbonatul de sodiu, curata foarte eficient :
https://comenzi.farmaciatei.ro/......-p10017445

Te mai poate ajuta uleiul de cocos, curata foarte bine dintii. Eu cateva luni am mancat nuca de cocos si mi s-au albit considerabil dintii. Daca nu vrei sa incerci tot felul de metode homemade poti sa mergi la dentist direct.

| Ivy86 a răspuns:

În primul rand o programare la dentist. El îți va spune ce probleme ai.
Sigur va începe cu igienizare. După ce îți curăță el dinții tu trebuie sa te asiguri ca ii vei menține curați.
Degeaba ii albești sau freci la ei o săptămână dacă nu te mai speli regulat pe dinți.
Investește în sănătatea ta acum cat o mai ai.