| AlinC2021 a întrebat:

Salut! Recent mi-am dat jos aparatul dentar si am primit o gutiera. Aceasta trebuie data jos cand mananc, dar trebuie sa ma spal pe dinti de fiecare data, inainte sa o pun la loc... Deasemenea, am voie sa beau bauturi carbogazoase fara sa dau jos gutiera?( Fanta, Bere, Cola). Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Ionicaestecher123 a răspuns:

De preferat ar fi da dai jos gutiera și când mănânci și când bei băuturi carbogazoase deoarece în mare parte ele conțin zahăr și zahărul acela se pune pe gutiera și dinții.
Cat despre apa trebuie sa dai jos gutiera dar nu te mai speli pe dinți pentru că apa nu conține zahăr, o vei da jos și te vei spală pe dinți și gutieră doar daca bei apă carbogazoasă.
Când dai jos gutiera indicat e sa o clătești cu apă călduță și cam atât nu trebuie insistat, cat despre dinții tăi trebuie sa te spelii de fiecare data când mânci și bei băuturi carbogazoase.
Fundă?

1 răspuns:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Asta numai medicul stomatolog stie, suna l si intreaba l pe el.