Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Heii TPU!
Am o mare problema!
Ma spal pe dinti foarte des, si am mare grija de dantura mea! Imediat dupa ce mi-am dat aparatul dentar jos, de fiecare data cand mananc : mere, portocale, mandarine, sau alte fructe ma dor ingrozitor dinti, in special caninii straight face
De ce?! Sau mai bine zis, ce as putea face?!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Ai dintii sensibili, foloseste pasta de dinti sensodyne

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu e recomandat sa musti din fructe, paine tare. etc ci sa tai in bucati

| QueenBey a răspuns (pentru anonim_4396):

De 4 ani de zile tai merele si ce este tare, dar din portocale si mandarine musc. Iar paine tare nu este cazul pentru ca mananc numai paine neagra care e foarte moale.

| anonim_4396 explică (pentru QueenBey):

Pana te obisnuiesti fara aparat, ai vazut atunci cand purtai aparat te durea ingrozitor cand incercai sa mananci? asa e si fara in cateva samptani trece sau mai repede

| kiv1990 a răspuns:

Eu ma confrunt cu aceeasi problema. insa folosesc pasta de dinti sensibila, periuta foarte moale si apa degura(colgate plax) si n-am probleme,
insa totusi incearca sa te consulti la un medic

| what18 a răspuns:

Cred ca ai putea sa folosesti o apa de gura.Apa de gura rosie este de la Eludril.Pentru o desimfectie mai buna iar in legatura cu dintii ai putea sa mergi la dentist pentru ca singura nu ai ce sa le faci.PS ai grija daca iti cumperi ELUDRIL sa folosesti cantitatea potrivita. Daca nu vei face asta o sa ti amorteasca gura [auuci] sper ca te -am ajutat