| BigLike a întrebat:

se poate sa ramai fara smalt la dinti? daca da atunci ce ar trebui sa fac? dentistul poate sa imi dea ceva solutie ca sa am smalt din nou? perierea regulata ajuta sa imi recapat smaltul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| untu a răspuns:

Incearca sa te speli pe dintii cu LACALUT sau SENSODYNE, curata, rebare si albeste dintii! Vei avea smaltul refacut!

| Vaallyy999 a răspuns:

Da, minim de 2 ori pe zi, 2 minute, daca ai aparat dentar de 3 ori pe zi. Pasta de dinti cu Fluor reconstruieste smaltul si incurca dezvoltarea cariilor. Ia si apa de gura, Listerin e cea mai buna. Ti-as recomanda periuta de dinti electrica, face mai multe miscari decat faci tu cu cea normala. Periaza si gingia, si cea de sus, si cea de jos. Daca totusi nu ai perie electrica, ia perie de dinti moale, soft, sau cum scrie pe ele, daca ai medium sau tare poti sa o arunci... Sunt prea tari pentru dinti. Zaharul si aceste perii tari iti strica dintii. Plus ca cu peria tare nu poti peria gingiile. Ia si ata dentara, e numai bun. Guma de mestecat e iarasi buna, mestecand produci mai multa saliva si asa iti "speli" gura, fiind mai mult lichid, dar nu inseamna ca te-ai scapat de perie si pasta laughing Daca faci tot ce am zis, e numai bun big grin
Bafta!