| WilderNeg a întrebat:

Salut si rog foarte mare seriozitate, eu de 2-3 luni de zile am o problema de sanatate, mai exact, cand ma incalzesc, fac efort, stau la soare, fac baie calda ma mananca foarte rau pielea, spatele, pieptul, gatul, fata, capul. Am fost la dermatolog, am primit un tratament insa nimic, absolut nimic. Acum cateva zile am vorbit cu un om fost boxer, la varsta de 60 de ani care mi-a recomand un tratament folosit de el.
- acid benzoic - 6g
-rezocina - 4g
-acid salicilic - 8g
-alcool etilic - 60%
volum 200ml
Si sa ma dea cineva pe spate urmand sa ma manance, usture foarte rau si sa se inroseasca locul in care am dat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
15 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Si nu ai pe nimeni sa te dea pe spate? Că nu inteleg ce vrei.

| WilderNeg explică (pentru darrio2007):

Am doar ca am zis sa intreb poate stie cineva si ma ajuta, deoarece ma lupt cu chestia asta de luni de zile si ma impiedica sa fac ce vreau eu.

| sierra1 a răspuns:

Interesant, spune-ne și nouă cum e după "bomba" asta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ala nu e tratament, ce *** mea. mergi la neurolog, ar fi posibil si ceva cu circulatia sau la inima. Daca te inteapa e parastezie, daca te mananca atunci e mai complicat si poate fi si alergic dar mai putin de la inima.

| WilderNeg explică (pentru anonim_4396):

Tin sa precizez ca vara trecuta am fost la apa sarata.

| anonim_4396 a răspuns (pentru WilderNeg):

Nu conteaza prea mult. Tu nu ai reactiile astea tot timpul doar atunci cand trebuie sa transpiri

| WilderNeg explică (pentru anonim_4396):

Am citit si despre asta, "transpiratia se blocheaza in pori" ceva de genu

| anonim_4396 a răspuns (pentru WilderNeg):

Sincer habar nu am. Am si eu problema asta la caldura dar nu simt mancarime.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca e vorba de scabie

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sau ceva pe fond psihic/nervos, consulta un alt medic dermatolog.

| WilderNeg explică (pentru anonim_4396):

Sunt foarte sanatos mintal, nu ma enervez rapid, nu sunt anxios nu am nicio problema legata de asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vasculita de mișcare sau ești alergic la unele substanțe cauzate de transpirație.

| Freddie23 a răspuns:

Ai alergie la căldură. I s-a întâmplat nevestemii cand am fost la tenerife. Am fost acolo la un medic german si i-a zis ca i se trage de la o insolatie sau arsură solara facuta in trecut.
Mergi la un alergolog mai bun si vezi ce se întâmplă. Dar pana una alta evită caldura, folosește protectie solara 50 si plaja doar sub umbrela daca stai la soare.
Nu as încerca sa prajesc pielea mai rau de atât ci mai degrabă sa o hidratez.

| aleee5262 a răspuns:

Mai bine sa mergi la medic sa vezi ce ai. Ei stiu exact si santatea e pe primul loc. Cei de pe TPU, nu cred ca stiu la ce sa te astepti asa ca mai bine du-te la un control happy

| WilderNeg explică:

Am citit pe net si si strainii fac asta.