| WilderNeg a întrebat:

Buna seara, rog foarte mare seriozitate, eu de 2-3 luni de zile am o problema de sanatate, mai exact, cand ma incalzesc, fac efort, stau la soare, fac baie calda ma mananca foarte rau pielea, spatele, pieptul, gatul, fata, capul. Am fost la dermatolog, am primit un tratament insa nimic, absolut nimic. Acum cateva zile am vorbit cu un om fost boxer, la varsta de 60 de ani care mi-a recomand un tratament folosit de el.
- acid benzoic - 6g
-rezocina - 4g
-acid salicilic - 8g
-alcool etilic - 60%
volum 200ml
Si sa ma dea cineva pe spate urmand sa ma manance, usture foarte rau si sa se inroseasca locul in care am dat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Reteta este una "traditionala", folosita pea si curatarea pielii de eventuale ciuperci.
Nu ustura tare, doar daca ai rani deschise.

| WilderNeg explică (pentru Bula):

Deci pot folosii si chiar merge?

| Bula a răspuns (pentru WilderNeg):

Eu am folosit asemenea solutii combinate, preparate in farmacii, care contineau alcool, borax, salicil si au facut efectul.
Poti incerca. Dai odata, iar daca nu ai semne de arsura (n-ai rani deschise), atunci continui cura.
Daca te pisca un pic, inseamna ca ai ceva zgaraitura. happy In cel mai rau caz vei simti ca te "strange" un pic, asemanator apei sarate (de mare), care se usca pe piele.

Apropos:
Spirt sanitar salicitat este comercializat. Restul de ingrediente sunt pentru diferite forme de ciuperci, exceme etc., deci nu te omoara (doar curata).

| WilderNeg explică (pentru Bula):

Sper sa mearga, de fiecare data inainte sa ma manance pielea, ma inteapa si dupa sunt la pamant nu mai pot face nimic :}} dar incerc sa ma controlez

| Bula a răspuns (pentru WilderNeg):

ATENTIE!
Daca nu da rezultat in cateva zile, mergi si la un medic neurolog, fiindca pot fi si asemenea nevralgii!

| WilderNeg explică (pentru Bula):

Salut, ieri am fost la sala m-am antrenat intens insa nu am avut nicio mancarime, poate ca vine din cap chestia asta. Nu m-am gandit deloc ca voi patii si n-am patit nimic.

| WilderNeg explică (pentru Bula):

M-am facut cu combinatia aceea, prima data m-a piscat iar dupa m-a si "mancat" putin si mi s-a inrosit spatele

| Bula a răspuns (pentru WilderNeg):

Asa functioneaza. happy
Dupa cateva aplicari va avea efectul.

18 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Poate ai o urticarie si din cauza asta ai problema, mergi la un alergolog si el i ti face testul de alergie, numai atunci o sa vezi exact cauza.

| sierra1 a răspuns:

"Buna seara, rog foarte mare seriozitate"

ok, și care e - cu toată seriozitatea - totuși, problema?

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru sierra1):

A zis problema citeste inca odata ce a zis el.

| sierra1 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Poate îmi traduci tu care e problema că acolo NU scrie!

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru sierra1):

A zis cand face efort il maninca pielea, spatele, gîtul, fața capul, asta e problema cu care se confruntă

| sierra1 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Așa și care-i problma?
e evident că nici una - așa se intâmplă deseori p-aici: sare lumea cu răspunsuri la intrebări NEPUSE. Corect?

| UnDiavol a răspuns:

Mergi la medic și la mai mulți dermatologi pana ajungi la un raspuns concret nu lua de la unul și altul pastile și medicamente cu sănătate nu este de joaca

| rosessunflowersandlillies a răspuns:

Mergi la medic si la dermatolog.

| WilderNeg explică:

Daca aveam probleme cu inima presupun ca aveam chestia asta si mai de mult

| WilderNeg explică:

Sunt foarte confuz deoarece eu nu aveam nicio "alergie" cum a aparut asta asa acum 2-3 luni nu stiu...

| WilderNeg explică:

Tin sa precizez ca vara trecuta am fost la bai sarate la cojocna daca conteaza