| DinuBA a întrebat:

Salut,
Simt in genunchi pe laterala ca o paraiala de oase ca si cand se freaca os pe os nu doare daca nu apesi destul de tare doctorul mi-a spus ca ar fi o intindere de ligamente dar nu sunt prea sigur.
Rog seriozitate

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Ce medic a spus asta? medicul de familie sau medicul specialist?
daca e vorba de medicul de familie atunci as cere opinia unui medic de specialitate.
daca un medic ortoped te-a consultat si pus un diagnostic, atunci ar trebui sa crezi ce a zis medicul acesta!

in ceea ce priveste aceasta intindere de ligamente poti citi https://www.drmax.ro/......-tratament

| DinuBA explică (pentru Simpatic):

Medicul specialist

| Simpatic a răspuns (pentru DinuBA):

Pai in acest caz as tine cont de ce a spus el, medicul!
daca insa nu esti ferm convins, poti sa ceri un second opinion, de la un alt medic cu aceeasi specializare, desi este posibil sa primesti fix acelasi raspuns!

| anonimg a răspuns:

Știu că atunci când oasele trosnesc înseamnă lipsă de magneziu.
O ciorbă bogată în frunze de țelină (nu rădăcină) va aduce sănătate ligamentelor.

| Razvan3L1997 a răspuns:

Liagamentele nu pârâie, trebuie sa faci un rmn la genunchi. E f posibil ca, cartilajul dintre rotula si condilul fumeral sa se fi "mancat".