| Kevin1975 a întrebat:

Salut.Sper sa ma ajutati cu o problema, mai mult o curiozitate.Am 42 de ani si sunt hipertensiv. fac miscare nu sunt gras, nu consum carne de porc in exces, de fapt, orice ar fi pe masa nu mananc in exces. Mai pe scurt mananc putin. Problema e ca beau destul de mult alcool, si dupa ce fapta deja e comisa, ma gandesc la un avc sau la infarct. tensiunea cand sunt linistit este 13-14 cu 9 ( in limita valorilor normale ) dar problema este ca mereu beau cate 5-6 pahare de vin alb si rosu, vreo 2 de bere, in fiecare zi. Deci nu prea sunt linisit happy fiind jandarm, o data la 3 zile nu consum nici un strop de alcool pentru ca stau 24 din 24 in unitate timp de o zi. Am spus ca beau 5-6 pahare de vin +inca 2-3 de bere, atunci cand sunt singur sau cu nevasta, cand vin cu prietenii consum peste 17-18 pahare de vin rosu. La bautura niciodata nu am facut urat, de aceea si beau atat. curiozitatea mea este daca pot face Doamne fereste, un infarct sau un AVC datorita consumului excesiv de alcool. cafea beau o cana maxim doua pe zi, de fumat nu fumez. doar alcoolul il consum in exces. in rest sunt ok. este mare riscul? cand vorbesc la telefon si ma stresez cu treburile si imi iau tensiunea, este 17 cu 13 ( doar din stres ) cand consum alcool nu mi-am masurat-o niciodata pentru ca evident este mare.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

De la atat bautura nu-i exclus un AVC, dar risucl cel mai mare il vei avea cand vei descoperii o ciroza hepatica de la atat de mult alcool.
Poate este vremea sa te opresti, pentru ca nu-i normal mai mult de 1 pahar de vin pe zi.Ce spui tu aici, este deja alcoolism.

| Kevin1975 explică (pentru Violleta2022):

Ma-ti luat cam tare cu un pahar de vin pe zi. happy mie de infarct imi e frica. Iau pastile in fiecare zi de 15 ani si trebuie sa le iau toata viata.Dar cu tot cu pastile, cand ma stresez tensiunea e imediat mare.

| CuriousStuff a răspuns:

Salut, am vazut mai jos ca ai tratament si ca il iei, asta e foarte bine, insa o tensiune de 14 tot nu e unde ar trebui, la control cand ai fost ultima data? Eu zic sa mergi la un control, probabil o sa-ti mareasca putin doza de medicamente, ca tensiunea sa scada inca putin.
In rest, HTA (HiterTensiunea Arteriala) este intr-adevar un factor de risc atat pentru AVC cat si pentru infarct, riscul ca o persoana sa faca una din cele doua (sau alte multe boli) e semnificativ mai mare decat o persoana fara HTA, asa ca de aceea trebuie tinuta sub control si in acelasi sens, modificat stilul de viata pentru a evita pe cat posibil stress-ul si alti factori care pot provoca HTA. Alcoolismul cronic poate da si el HTA, insa sunt alte boli mult mai rele si mai "sigure" pe care le faci daca consumi alcool regulat, in cantitati mari. Ideal ar fi sa mai tai putin din "portiile" de alcool, incet, incet sa tot tai din ele pana ajungi la 1-2 pahare de vin SAU 2-3 beri.
Inteleg ca si meseria e de asa natura incat produce stress si ce mod mai bun de relaxare decat un pahar de "vorba" dar daca te gandesti la sanatatea ta o sa incerci sa le mai reduci.
Sanatate!

| Kevin1975 explică (pentru CuriousStuff):

Multumesc. Astazi am avut 13 cu 8 dar ma simt exact la fel

| Ionut_Sur_1987 a răspuns:

Mai daca bei vin rosu facut acasa, nu-i bai, oricum o sa mori pana la urma, deci de ce sa nu grabesti procesul? salutari pentru ficatul tau si multe condoleante pentru tine, mult noroc

| Kevin1975 explică (pentru Ionut_Sur_1987):

Am fost la analize, ficatul meu e in forma ca niciodata.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Kevin1975):

Da-mi voie sa ma indoiesc!
la cat bei este practic imposibil sa fie in "forma".
Cauta sa-ti faci niste analize mai amanuntite ale ficatului, pentru ca steatoza hepatica si ciroza hepatica nu dor pana nu ajungi in faza terminala.

| Kevin1975 explică (pentru Violleta2022):

Nu e chiar asa doamna, de multe ori trebuie sa ies cu masina si toata ziua nu consum strop de alcool. In ultimul timp am fost mai liber si am baut mai mult, mi-a placut happy si eram curios daca pentru un infarct sau un avc este de ajuns alcoolul, sau trebuiesc si alti factori.

| Nectarios a răspuns:

E destul pentru ceea ce te temi alcoolul! Face mult mai mare rău decât mâncarea! Ești încă tânăr de aceea ți se pare că poți duce; ai timp pentru ați reveni; MERITĂ...și nu neapărat pentru acum ci pentru veșnicie! Găsești scris în Scriptură: "bețivii nu vor moșteni Împărăția lui Dumnezeu"

| Kevin1975 explică (pentru Nectarios):

Pai da. Dar sunt hipertensiv, pot duce, dar inima nu prea. chiar daca nu simt. Adica asa ma gandesc eu. Pastilele nu mi le-au dat degeaba.