| alexofficial40 a întrebat:

Salutare tuturor. am si eu o rugaminte daca ma puteti anuta cu un sfat. am fost in Italia acum catva timp si am avut o esofagita, aciditate mare, in fine am tratat-o si acum sunt bine. am facut analize si la inima ca aveam simptomele unui om care a facut infarct, insa durerile in cutia toracica ereau cauzat din cauza aciditatii. am facut analize si la inima cum ar fi : holter presor, mi-au facut si ecografie la inima au vazut cum functioneaza si mi-au spus ca am o inima mai puternica si mai sanatoasa decat a unui nou nascut. nu beau nu fumez. m-au gasit hipertensiv. am avut 110 kg dar m-au gasit hipertensiv dupa ce slabise-m pana la 82 de kg. acum am mai slabit si am 75-76 de kg la o inaltime de 1, 78 m. problema e ca am mai fost pe la sala sau am facut spor in aer liber gen flotari genoflexiuni sau alergat si odata cand alergam a inceput sa imi palpiteze inima intr-asa fel incat am crezut ca o sa fac infarct. acele palpitatii au tinut pret de mai bine de 50 de secunde aproape 1 minut si ceva. nu pot sa imi explixc de ce? acum nu mai am probleme dar mi se mai intampla sa imi palpiteze inima. a si dupa ce fac sport sau efort fizic cateodata seara simt ca imi scade tensiunea odata am avut si 11cu 6. de regula am 12-6 12-7 12-8. am inceput sa mananc mai gras pentru ca slabise-m mult am avut si 73 de kg si mancam numai parizer de pui si iaurt super dietetic pentru ca am avut probleme cu fierea, am fierea septata. acum am inceput sa mai mananc si lipide-carne de porc etc dar ii dau usor cu prajelile nu prea mananc. unde vreau sa ajung... am voie sa fac sport? sa fac sala? exista riscul sa fac vreun infarct? ( am 25 de ani)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Tine o dieta echilibrata. Nimeni nu zice sa nu mananci carne cu continut crescut in lipide, dar combin-o si cu altceva. Altfel risti sa faci colesterol, care favorizeaza formarea placilor de arterom si poate duce la infarct.
Cat despre efort, probabil ca nu erai antrenat suficient, fa exercitile usor-usor si numai cand te simti pregatit.