| sheiku a întrebat:

Salut, Sper sa ma descurc cu prima mea intrebare pe TPU...
Am absolvit medicina in Cluj. Apoi am facut cursurile de acupunctura chineza de la institut din Bucuresti pentru ca sunt pasionat de acupunctura si doresc sa o practic.
Problema este ca nu am reusit sa invat suficient cat sa fiu sigur ca ceea ce practic in cabinet este corect. Din carti este foarte dificil de asimilat. Multitudinea de cazuri cu care ma confrunt nu imi arata deloc ca as stapani domeniul. Simt ca am o multime de goluri, atat in diagnostic, cat si in formulele efective de tratament. Despre pulsuri nici nu mai vorbesc. Ezit mult si nu imi place.
Stie cineva, din intamplare unde pot sa mai studiez ca sa invat ceva coerent in acupunctura? Cunoasteti vreo scoala de acupunctura sau macar niste cursuri de acupunctura in Romania?
Nu imi permit financiar sa plec din tara. Am un coleg care a plecat 2 ani in China, a avut costuri enorme si la intoarcere mi-a spus ca nu ar mai face a doua oara acelasi lucru.
Va multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| orientalmed a răspuns:

Da... La polul opus este raspunsul meu si sper ca o sa ne intalnim in pasiunea noastra comuna mai ales ca te pot ajuta.
Din ce localitate esti? Cluj?
OrientalMed organizeaza astfel de cursuri de acupunctura de ani buni in tara. Sunt singurele cursuri in 6 energii bazate pe aspecte medicale coerente si nu pe filozofie si mistica. Le promovam ca fiind cursuri de acupunctura sistemica bazate pe anatomie, fiziologie, anatomie patologica. Este o acupunctura foarte logica si cu o interpretare foarte matematica a patologiilor. Dupa curs va asigur ca toti cursantii stiu sa interpreteze orice patologie in 6 energii, sa o coreleze cu constitutia pacientului si sa elaboreze o formula de tratament pe loc tinand cont de toate datele cazului fara a apela la formule standard din carti consacrate. Alte date poti vedea pe http://www.cursuri.info Ne poti contacta cu datele de acolo. Mai avem postate date despre curs si pe http://www.orientalmed.ro/cursuri/
Da-mi email sa discutam. E important sa cunoastem si ce goluri ai in teorie si in practica si evident ce asteptari ai. Ne mandrim ca dupa cursuri 80% dintre cursanti chiar se apuca serios de practica si au succes in practica acupuncturii. Nu negam si nu desfiintam alte forme de acupunctura sau alte scoli sau cursuri de acupunctura, doar ca venim cu piesele lipsa din ansamblul cunostintelor in acupunctura si garantam intelegerea ei logica.
te astept

3 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Acupunctura oricum e o varza pseudostiintifica, fiecare scoala are alte puncte de acupunctura si au fost cercetari cu maini false in care acele nu au fost de fapt introduse pe corp, acest lucru a avut acelasi efect cu acupunctura normala.

| sheiku explică (pentru doctorandus):

Abtine-te te rog de la afirmatii fara sa ai treaba reala cu domeniul. Si mai ales ca (probabil) esti medic. Sunt diverse tipuri de acupunctura, de insertie si de falsa insertie cu efect in energetic si informational.
Este dreptul meu tot ca medic sa cred in asta, sa o studiez, sa o practic si tie nu iti spun ca scoala pe care ai facut-o este o pseodostiinta. Ai respect fata de ceea ce studiaza altii.

| doctorandus a răspuns (pentru sheiku):

Acupunctura a fost promovata de Mao pentru ca anestezicele erau scumpe. Pacientii care faceau greseala sa spuna ca acupunctura nu a functionat erau trimisi la lagarul de concentrare.