| ChituAlexandru1289 a întrebat:

Stie cineva cum pot scapa de sâni la baieti? Sa functioneze rapid ( in max 1 luna sa scap ) Dau funda! Tin sa precizez ca tin regim, dar nu se recunoaste.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Depinde doar de tine, cat de horatat esti sa slabesti masiv, intr-o luna!
Ca sanii dispar numai prin sport, abia dupa ce pierzi 10 kg.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Parcă (dar nu sunt așa sigură) se numește ginecomastie.
Cred că se rezolvă numai prin liposucție sau intervenție chirurgicală.

| aXy99 a răspuns:

Prin operatie.
Du-te la medic, daca esti norocos, niste antiestrogeni te pot scapa de problema.

| Donsavas a răspuns:

Din păcate, nu vor scădea în mărime dacă faci sport si nici dacă scazi din calorii.
Cele mai sigure metode sunt liposuctia sau intervenția chirurgicală. Mai este si crema cu dihidrotestosteron pe care o poti aplica, dar nu stiu cat de mult te ajuta si nu ti pot garanta rezultate.

| LadyKanae a răspuns:

Anatomic vorbind, si fetele, si baietii au sani, atat ca la baieti nu se dezvolta glandele mamare si capata o forma specifica.
Fiziologic vorbind, daca spui ca incerci sa te abtii de la mancarea nesanatoasa (dar iti recomand sa faci si sport, daca nu faci deja), dar nu functioneaza, s-ar putea sa fie vorba de o dereglare hormonala. Din pacate, probleme hormonale se trateaza doar cu tratament hormonal, dar ca sa fii sigur, iti recomand sa consulti un endocrinolog cat mai repede.
Nu incerca sa iti cauti problema pe internet pentru ca majoritatea surselor nu sunt de incredere si, fiind suspiciune de ceva hormonal, specialistii in domeniu iti pot raspunde cel mai bine.

| powerslidelambo a răspuns:

Cred ca prin ridicari de greutati sau abdomene iti dispar. Eu zic ca nu e o boala sau ceva, mai sunt care li se pune grasimea pe piept de asta sa faci sport e cel mai ok.

| aXy99 a răspuns (pentru powerslidelambo):

Ce treaba au abdomenele cu grasimea din zona pieptului? Care e posibil sa nu fie chiar grasime, ci ginecomastie.