| Kevinn2000 a întrebat:

Salut.
Stie cineva dupa cat timp au murit oamenii care au avut aceasta gripa? Cam in cate zile de cand a luat aceasta gripa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu mori imediat, că nu e ciumă.
Mor de obicei oameni în vârstă, oameni care suferă concomitent de mai multe boli, oameni cu imunitate scăzută, cei care ignoră starea lor de bolnav de gripă, și continuă să lucreze și să activeze, restul bolesc o săptămână două, acasă sau la spital și se vindecă. Dar dacă dta ai observat, ziarele și media online publică știrile așa. Senzațional, ne mai văzut, formidabil, excepțional, de necrezut, de invidiat, cel mai mare, cel mai mic din lume.
În sezonul rece au fost și vor mai fi, răceli, viroze, gripe. Acum când scriu probabil sunt destui bolnavi de gripă în țară. Despre procentul celor ce se vindecă, ziarele nu scriu nimic și induc ideea că gripa este o boală mortală și cum te prinde, cum te hăsta.
Ca să mai relaxăm subiectul, să cităm dintr-o parodie după Demostene Botez, de Topârceanu.

Demostene Botez:
PROHOD
În oraşul nostru putrezit în ceaţă
Unde toată ziua cântă catirinci,
Au murit cinci oameni într-o dimineaţă
Şi i-au dus la groapă, morţi, pe câteşicinci.
După-aceea alţii s-au pornit să moară,
Care mai de care, câte doi pe ceas.
Din locuitorii vii odinioară
Nu se ştie bine câţi au mai rămas.
Dar aşa se-ntâmplă regulat când plouă,
Moare ici o babă, dincolo un domn.
Ceilalţi îl îngroapă pe la ceasul două,
Ca să nu-l trezească liniştea din somn.
Merge-ncet cortegiul funerar prin ploaie,
Nimenea nu-l roagă să mai stea un pic.
Şi pe strada lungă trec trăsuri, tramvaie,
Rudele, spăsite, calcă după dric.
Ceilalţi, pe de laturi, toţi îşi văd de treabă,
Unul la catedră, altul la proces.
Rareori din treacăt se opreşte-o babă,
Şi pe urmă pleacă după interes.
-----

| Kevinn2000 explică (pentru sadrian46):

Nu stiu ce inseamna la tine imediat... Nu stiu cat de repede mori de la ciuma.
A trecut 5 zile de cand am luat gripa, maine e a 6-a zi, am inceput de ieri sa iau medicamente recomandate de medic, pana acum n-am luat, iar medicul stie ca am astm si ca nu am luat medicamente in cele 3 zile. Surprinzator nu era panicat deloc pentru ca am astm si am luat gripa. Oare nu stia ca este o boala care afecteaza atunci cand iau aceasta gripa? Sau poate nu a vrut sa ma sperie, sau poate m-a consultat si paream ok, chiar nu stiu.
Apropo, sa stii ca te apreciez pentru ceea ce faci pe acest site. Se vede ca esti destul de destept incat sa dai sfaturi foarte bune oamenilor. Respect.

| sadrian46 a răspuns (pentru Kevinn2000):

Mulțumesc pentru aprecieri. Nu câștig decât asta, fericirea de a ajuta oamenii. Nu mă aștept la apreciere pozitivă, dacă o primesc totuși, mă bucur în plus, ca colacul peste pupăză, ca topingul extra peste pizza.
De ciumă se moare de azi pe mâine. Din nuvela Ciuma lui Caragea de Ion Ghika, pe la 1700 și ceva.
Cioclii tocmiți de primărie duceau morții la groapă. Dacă vedeau că unul e pe ducă, ca să nu fie nevoiți să revină, tipul fiind nemișcat, semiconștient, fără vlagă îl puneau și pe el în căruță.
Apoi făceau raport la primărie să primească fân pentru cai, și plata pentru muncă. Un asemenea raport s-a păstrat în arhive și suna așa.
Am dus ieri 14 morți la groapă, dar pe unul nu am reușit, că a fugit.
Ce a decis medicul tău nu mă pricep suficient să comentez. Eu zic că păreai ok. O gripă severă e cu dureri, te dor toate oasele, ai temperatură, nu ai energie, nu te obligă nimeni să stai în pat, dar sta că simți nevoia, ai temperatură dar totuși ai frisoane, simți că ți-e frig, nu ai chef de mâncare, nu ai chef de nimic.

| Kevinn2000 explică (pentru sadrian46):

Si eu sunt la fel, imi place sa ajut oamenii si ma simt bine cand stiu ca pot ajuta. Niste sfaturi pot ajuta foarte mult si chiar poti schimba viata cuiva catusi de putin.
Stiu acea nuvela din clasa a 12-a. Interesant a fost ca nimeni din clasa nu a fost in stare sa explice profului de limba romana care este logica.

15 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Nu mori ma tu om tanar si relativ sanatos laughing Mor batranii si oamenii care sufera de diverse boli grele, au deja imunitatea praf si-i mai ataca si o gripa de genu

| Kevinn2000 explică (pentru Adry05):

Multumesc pentru incurajare.

| Bondarel99 a răspuns:

Nu va mai lăsați influențați de mass media. Au spus ca au fost 54 decese și mii de îmbolnăviri și nimeni nu poate știi dacă este adevărat și in ce măsura. Mai mult răspândesc panica între oameni decât sa informeze.
Nu mori de la gripa, e o banala gripa, stai acasă câteva zile, te doare dar îți trece. Cei care au murit au avut alte probleme de sănătate pe lângă, iar gripa asta a pus capac. Dacă ești sănătos, ai imunitate și ai grija de tine (gen sa nu mănânci numai prostii, sa te hidratezi, sa intri cât mai puțin in contact cu oamenii) s-ar putea sa nu te afecteze absolut deloc.

| Kevinn2000 explică (pentru Bondarel99):

Nu sunt sanatos, am astm si am gripa de acum 5 zile, dar simt ca mi-a trecut aproape de tot, numai ca respir greu.

| Bondarel99 a răspuns (pentru Kevinn2000):

Pai vezi? Te-a tinut cateva zile si gata, acum scapi de ea fara probleme.
Ma refeream ca acele persoane despre care se scrie ca au murit aveau boli grave in plus erau si in varsta si probabil cu imunitatea la pamant iar la orice gripa/raceala/virus pot sa apara complicatii inclusiv cand ai pojar.

| Kevinn2000 explică (pentru Bondarel99):

Da, dar voiam sa aflu dupa cate zile au murit ca sa-mi dau seama daca mai sunt sanse sa mor si eu sau nu...
Este a 6-a zi la mine si nu o mai simt deloc raceala, cred.
Doar ca mai respir un pic greu, si nu stiu daca e de la gripa.

| sadrian46 a răspuns (pentru Kevinn2000):

O să răspund ce mi s-a spus mie într-o situație similară. Vei muri (în mod sigur) dar nu acum.
Așa spun exploratorii, că sunt persoane primitive prin Africa și nu numai, care mor, sunt omorâți de propria frică.
Iar la război, când plouă cu gloanțe în jur, care te caută pe tine, șansa de supraviețuire este să îți învingi gripa, pardon, frica, și să lupți.

| Bondarel99 a răspuns (pentru Kevinn2000):

Pai ca sa mori de la gripa trebuie sa iti fie din ce in ce mai rau pana la momentul in care te-a doborat, nu sa te simti din ce in ce mai bine.

| Kevinn2000 explică (pentru Bondarel99):

Pai cam asa ar fi logic, dar eu cand am auzit ca pot muri de la gripa daca am astm, m-am panicat un pic, desi nu imi este foarte frica de moarte, totusi, eu abia incep sa traiesc, in curand ma angajez, dau de permis etc. De la acea panica cred ca am inceput sa respir greu crezand ca asta imi provoaca gripa cred. ( Inca mai respir greu... )
Ori poate chiar de la gripa respir greu.

| Kevinn2000 explică (pentru sadrian46):

Frumos zis. O sa incerc sa-mi inving toate fricile.

| Bondarel99 a răspuns (pentru Kevinn2000):

Nu se moare asa repede.
Si astia de la tv au "uitat" sa mentioneze ca cei care mor au ori sub 5 ani ori peste 65 ani.

| Stropdeploaie a răspuns:

Suntem un popor de inapoiati mintal!
Luam pastile ca pe banda rulanta!
La orice durere mica hop si pastila!
Cred ca suntem singura tara din Europa cu cele mai multe reclame la medicamente!
Luam pastile dupa ureche! In loc sa mergem la medic., incercam sa ne facem bine cautand pe google!
Nu i de mirare ca murim la o banala gripa! Nu i de mirare ca medicamentele nu si mai fac efectul dorit atunci cand trebuie!