| LucianMusic a întrebat:

Salut, sunt baiat. Vreau sa slabesc dar sa nu pierd din masa musculara. Trebuie sa tin o dieta speciala? Ce ar trebui sa mananc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| Donsavas a răspuns:

Redu mai mult din alimentele bogate in grasimi si fa miscare,astfel, vei pierde doar din masa adipoasa a organismului.
Odihneste-te suficient,somnul prea putin sau prea mult ingrasa.
Alearga dimineata de preferat, pe frig, imbracat mai lejer pentru ca pe frig si pe stomacul gol, organismul arde cel mai bine grasimile! Nu uita sa te hidratezi! adica sa bei putin cate putin astfel incat sa nu iti vina sete niciodata! setea e ca un semnal de alarma al corpului care iti transmite ca nu mai ai suficienta apa in corp, ceea ce nu e in regula! Profita de soare cat poti de mult! Soarele e o adevarata sursa de vitamina D. Nu tine cine-o stie ce diete sau regimuri care ti-ar putea strica sanatatea! Ea e mai presus de frumusete sau bogatie! Numai bine! Consideri ca merit funda?

4 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

De masa musculara organismul scapa in ultima faza, nu se pierde asa usor

| Violleta2022 a răspuns:

Este simplu! Manacand proteina la toate mesele, slabesti usor si-ti consolidezi muschii.
Deci, elimini din alimentatia ta: toate fainoasele (painea, pastele, pizza, orice contine aluat sau foitaj), cereale, dulciuri, sucuri, alcool.
Mananci 3 mese pe zi de vegetale fierte, sau gratinate si 1 palma de proteina, la alegere (carne de pui, peste, curcan, vita, porc slab, ham degresat, oua, ficat si organe de pasare sau vita).
Se evita a se manca snakuri intre mese, sau fructe in primele 2 saptamani, dupa care se introduc treptat, de preferat cate 1 mar, cateva capsuni sau fragi, afine proapsete.
A se evita: portocale, pepene si alte fructe prea dulci, pentru ca au fructoza foarte multa.

| nugasescusernameliber a răspuns:

Nu te antrena pe stomacul gol si nu-ti distrugi muschii. Miscarea cea mai buna pentru grasime sunt exercitiile cardiovasculare, care-ti pun sangele in miscare, iti accelelreaza metabolismul, te fac sa transpiri.
Axeaza-te pe proteine(carne, leguminoase, nuci si seminte crude, ciuperci, etc.) sunt excelente pentru muschi, si garnituri de legume.

| cristinel375 a răspuns:

Mese regulate cat mai sanatoase, fruce si legume multe, fara prajeluri.