| GrozzyGroaza a întrebat:

Salut, sunt băutor de coca cola, pepsi și beau in fiecare zi cate 1 sticla de jumate și o doza. E bine adică cu ce mă poate afecta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
21 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Dormi bine noaptea?

| GrozzyGroaza explică (pentru darrio2007):

Da,dorm aproximativ 9, 10 ore

| Adry05 a răspuns:

Foarte bine îți dai seama, de aia auzi peste tot „beți 2 l de cola pe zi"

suntserios
| suntserios a răspuns:

Diabet, obezitate, stomac, ficat, dantura... Alege tu. Cu timpul una va suferi

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cunosc pe cineva care așa a făcut ca tine, ani de zile la rând. Acum la 40 de ani este prin spitale și clinici de 40 de zile deja. Cu asta te poate afecta.

| doctorandus a răspuns:

Da, bea Cola Zero si Pepsi Diet.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Cum sa fie bine?

Ma rog... cum nu cred ca sunt medici nutritionisti pe aici, cel mai usor, acceptabil si util mod de a afla raspunsul la o astfel de intrebare, ar fi sa vedem ce spun statisticile. Si cum altfel decat pe internet?

https://livetrending.ro/......iecare-zi/
https://www.google.com/......ulate/amp/

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Dacă acum nu vei bea moderat, peste câțiva ani, vei privi doar sticla, fără să te poți atinge de conținut. Cu timpul, vei avea dureri/ crize de bilă, de ficat, stomac, care se vor acutiza, din cauza alimentatiei nesănătoase. Mai bine fă-ți o limonadă, ori orice alt suc natural, făcut acasă. Cumpăra un storcător de fructe și desfată-te cu fructe la alegere. Fă-ți un suc de rodii, să vezi ce acrișor și bun e...

| Frank51 a răspuns:

Nu e nici-o problema, daca bei cola zero. Vor aparea ceva probleme in viitor precum rezistenta mai mare la cofeina, dinti galbeni, si posibil ceva problema la stomac cauzata de indulcitori, acum depinde ce fel de cola bei. Daca alegi varianta normala, vei face in plus si diabet. Una peste alta daca iti place foarte mult poti sa bei, dar nu exagera.

| Sofer a răspuns:

Consuma și tu mai rar. Nu e bun pentru sănătate.

| Zuzu1991 a răspuns:

O sa iti creasca, coada de la atatea chimicale big grin

| Werrich a răspuns:

"O sticla de jumătate și o doza" deci 830 ml. Nu e mult. Eu beau 2 litri de Coca Cola pe zi.

| Legion7X a răspuns:

Acidul in primul rând, fierbe al naibi de rău în burtă, Imaginează-ți cum este pentru ficat. Ai încercat să îndepartezi rugina cu cola? Mai departe intervine probleme cu somnul cofeina. Plus că provoacă la rinichi, insuficientă renală. Asta înseamnă că aceștia nu mai funcționează în totalitate în parametri normali. În aceste condiții, rinichii nu își mai îndeplinesc funcția principală de a elimina din organism substanțele toxice, apa și alți compuși nocivi, astfel că ulterior, reziduurile sunt reținute în organism. Este indicat sa bei apă plată, pentru a se detoxifia rinichi.

| SingleForOne a răspuns:

Pe lângă sănătate, te gândești că dai vreo 5-6 lei pe acestea (depinde de magazin), când ai putea să cumperi 2-3 pet-uri de 2L de apă (sau sticlă, dacă preferi). Este sănătos, folosești banii inteligent, iar aceste 3 produse te-ar susține pentru 2-3 zile, deci vreo 10-15 lei pe săptămână.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Eu beu, putin cate putin... "

Bine no sa fie niciodata. Efectele se vad in timp.
Parerea mea este ca cel mai mult vor suferi rinichii tai daca o ti tot asa.
Incearca sa nu bei zilnic si incearca sa reduci din cantitate pentru ca de tot dintr-o nu cred ca vei putea pentru ca tentatia e mare.

Sanatate!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E la mintea cocoșului, este dăunător.

| al0o0o0 a răspuns:

Nu este absolut deloc ok. Incearca sa te lasi. Nu stiu sa-ti zic exact efectele si sa fiu scurta si la obiect fara sa aberez, asa ca nu ma bag, dar exista mii de articole pe tema asta.

Răspuns utilizator avertizat
| Anonimata345 a răspuns:

"E bine adică cu ce mă poate afecta?"
Cum să fie bine? E grav. Dacă bei încontinuu poți face criza de epilepsie, ai grijă. Nu e de glumă.
Încearcă să renunți la sucurile astea. Coca Cola conține foarte multă cofeina, deci asta afectează organismului.

| Pikmin a răspuns:

Nu e sanatos, te poti îmbolnăvi.

| N4amNume a răspuns:

In 2018 am inceput sa beau zilnic intre 4-6 l de Pepsi pe zi, la cateva luni problemele cu dintii au inceput sa apara ( carii, dinti care cadeau etc ), inima incepusa sa ma intepe, oboseala etc. Chestia asta poate duce la diabet, cancer etc. Ai grija de tine si multa sanatate!