| Fidec a întrebat:

este adevarat daca bei PEPSI sau COLA iti ingreuneaza cresterea [ ma refer la inaltime ] eu beau PEPSI de 7 ani, poate si mai bine, pe fiecare zi cate o sticla...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| PinkPanther a răspuns:

Nu stiu daca incetineste crestrea, dar stiu sigur ca iti mananca calciul din organism si asta o sa se vada in oasele care se rup prea usor, carii le care iti apar si unghiile moi si casante, acelasi lucru il face si cafeaua si amandoua dau dependenta. Dar spre deosebire de cafea cola si pepsi iti afecteaza si ficatul stomacul si altele. Mai bine renunti la cola si pepsi, eu beau doar ocazional sprite, macar ala nu are coloranti, dar si ala maxim o cutie pe luna.

| Felix65 a răspuns:

Draga Marius,ar trebui sa stii ca orice lucru folosit in exces nu face bine,daca insa nu exagerezi nici nu ti se poate intampla nimic rau. Tu exagerezi si iti spun ca,daca continui asa,sigur o sa ai probleme cu digestia si altele! In plus e foarte necesar sa bem si apa vie,de la robinet daca e buna, de la un izvor verificat, apa minerala.Apa vie are si ea compusi care ajuta sanatatii noastre.Ai grija de tine!

| 23partyboy a răspuns:

Cresterea in general a organismului este determinata de hormonul somatotrop STH produs de hipofiza, eu personal nu pot spune daca poate exista vreo interferenta intre compusii din sucuri carbogazoase si acest hormon, cel mai probabil nu.totusi consumul regulat de sucuri carbogazoase este daunator organismului

| Elliana534 a răspuns:

Nu nu opreste cresterea dar daca ai suflu sistolic te rupe acum si simti mai tarziu.
Eu beau cate o cana de cafea dupa ce termin cursurile cu o tigara si e mai bun decat pepsihappy

| Diiianaa a răspuns (pentru Elliana534):

Zapan_sebastian_1995 : dar tigara nu e mai grava decat pepsi? rolling on the floor eu cred ca da.winking

| CautNume a răspuns:

La mine apa=cola sau pepsi si la scoala bea doar asta si sunt cea mai inalta

| Fidec explică:

Mersi pentru sfaturi, dar sincer nu cred ca am sa reusesc happy

| ROZzMania a răspuns:

Asta n-am auzit-o! Intr-adevar nu e sanatos sa bei zilnic o sticla.Bea doar cate un pahar! Poti da in diabet.