| ronaldina a întrebat:

Salut,sunt foarte disperata.mi se jupeste, cojeste pielea in jurului gurii si a nasului, imi ramin urme rosii, daca ma dau cu fond de ten arata foarte urit! pe nas mai am o pata pe care mi se jupeste pielea..ma dau cu diferite cremuri ..imi trece pe o mica perioada si iar se cojeste, aveam o piele curata si fara probleme crying(( ce sa fac? ajutati-ma va rog mult de tot!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Azµre a răspuns:

Te duci la dermatolog este o ciupercă se vindecă! Dacă nu vrei să ajungi la doctor încearcă nizoral cremă timp de 7 zile dacă se remediază continuă tratamentul până la 21-27 de zile.

| michelia a răspuns:

Nu te da cu nimic! Mergi la medic.

Eu am avut o alergie de genul asta de la servetele de nas si mi-a dat un unguent de care nici nu auzisem pina atunci ( si stiu destule pentru afectiuni dermatologice).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Este vorba de o ciupercă.
Trebuie să mergi la dermatolog, să-ţi ia analiză din gât, şi în funcţie de ce găseşte, îţi va recomanda tratamentul adecvat.
Te pup!

| Petripetri a răspuns:

Foloseste o crema de galbenele cu propolis si renunta o perioada la fondul de ten de asemenea e posibil sa ai lipsa de vitamina a dar asta numai medicul ti-o poate spune chiar si asa pentru vitamina a mananca cat mai mult morcov!

| AndreeeaDaniela a răspuns:

Ia-ti neaparat analize(exudat si aslo) sa nu ai vreo infectie in corp care sa produca genul asta de ciuperca.RENUNTA la fond de ten si nu te scarpina.Nu pune mainile murdare pe respectivele rani.Du-te cat mai repede la dermatolog ca sa iti prescrie creme adecvate tipului de ciuperca si de ten pe care il ai.Nu folosi tratamente asa dupa ureche.Am avut si eu astfel de probleme, e adevarat am avut mai mult pe picioare, dar ai grija si trateaza-le cat mai repede!

| GaG a răspuns:

Asculta de Azµre si de ingerinfrant Bafta

| DarkAngel1992 a răspuns:

Buna! Ai de ceva timp problema asta? Am avut o perioada si eu, dar am fost la medic si mi-a prescris o crema care sa contina vitamina A! La mine a dat roade, dar sfatul meu este sa te duci la doctorul de familie si sa iti dea o trimitere la dermatolog! O zi frumoasa