| AcestaEsteUnContCaOricareAltContDePeTpu a întrebat:

Salut, sunt foarte slab, am 13 ani, 1, 67, 40 kg. Mi se vad coastele, oasele de la piept, maini foarte subtiri si lungi. Am fost, am facut analize tot si a spus ca nu am NIMIC... ce trebuie sa fac sa ma ingras (adica sa nu se mai vada oasele)
funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Nnoitra a răspuns:

Spune-le parintilor sa iti ia niste vitamine, sau poti manca alimente care sa contine aceste vitamine. In spefical vitaminele D, C, B.
Vitamina D este foarte importanta in crestere si dezvoltare, intareste oasele si dintii, o iei din oua, peste gras (ton, hering, sardine), ficat. Lipsa vitaminei D duce la rahitism.
Vitamina B ajuta memoria si capacitatea de concentrare, o iei din oua, carne, ficat, lapte, branza. Lipsa aceste vitamine duce la oboseala si apare riscul de depresie, iar vitamina C intareste sistemul imunitar, o iei din kiwi, citrice, cirese, capsune, zmeura, afine, legume cu frunze verzi, varza, broccoli, rosii, cartofi. Un singur fruct de kiwi sau o portocala acopera necesarul zilnic de vitamina C. Daca iti lipseste vitamina C, sistemul tau imunitar e slabit si racesti rapid, ceea ce poate duce la scaderea poftei de mancare si astfel ajungem la problema ta. Mananca normal:
1.Mic dejun
2.Pranz
3.Cina si atat!, nu manca seara ca sa te ingrasi sau nu manca in timp ce esti sedentar pentru ca nu e o ingrasare corecta. Du-te afara si fa mult sport, fotbal, parkour, basket, alearga si o sa vezi ca atunci cand vii acasa o sa-ti fie mult mai foame. Fa cum am spus eu si o sa vezi diferenta. Asta am patit si eu exact la aceasta varsta, dar de vara trecuta pana acum m-am ingrasat abia 10kg. Funda?

3 răspunsuri:
| laury4ever a răspuns:

Parintii tai sunt tot asa de slabi? Ca daca asa e gena nu prea ai ce sa faci. Oricum incearca sa mergi la medic sa ceri sa te ingrasi, ca de mancat banuiesc ca mananci. Incearca sa faci ceva sport sa ti se formeze musculatura chiar daca esti slabut, ca ar arata mai bine. Oricum acum esti in crestere si nu cred ca trebuie sa te ingrijorezi foarte tare ai timp sa te ingrasi. Mult succes!

| Luck a răspuns:

Mananca mai mult... Daca nu te ingrasi e o proplema de gena... Nu Conteaza ca esti de slab trebuie sa fii alimentat

| catalin123456789 a răspuns:

Ba da-mi mie funda trebuie sa iei vitamine de doctor sunt ieftine si eu am luat si sati daie o reteta si sa mananci multa pita cartofi lapte