| anonim_4396 a întrebat:

Cum fac să mă îngrăș și să-mi îngrăș oasele? Sunt atât de slab în cât mi se văd coastele. Vreau să mă îngraș urgent și foarte, mega, ultra rapid.Ce și cât trebuie să mănânc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Tot ce iti da tanti care gateste in casa ta. Oasele nu se ingrasa dar burta da

| Celcestietot a răspuns:

Mananca ce apuciwinking!

| Donsavas a răspuns:

Vezi ca daca pui grăsime te poti alege cu vergeturi care nu mai dispar in veci.
Du te la sala dacă vrei sa ti se mărească oasele, mușchii.

| anonim_4396 explică (pentru Donsavas):

Eu nu mă refer să mă îngraș 30 de kg, ci doar așa, o greutate normală.39 de kg la 11 ți se pare ceva normal?

| Bizon95 a răspuns:

Oasele nu se pot ingrasa, pur si simplu nu pot contine nici un fel de grasime

mananca cu calorii multe (mancare grea, cu sos-uri, cu maioneza) mananca dulciuri, mananca seara

insa, sa stii ca dupa aia ti se v-a mari stomacul si pofta de mancare si s-ar putea sa nu te mai poti opri din ingrasat!

| RoCkKiD a răspuns:

Oasele nu le vei ingrosa orice ai face ele se maturizeaza cu varsta pana ajung la marimea lor normala.

Cat despre ingrasat, imi pare o prostie pentru ca dai dintr-o problema in alta. Varianta sanatoasa este sa mergi la sala si sa pui masa musculara.

Daca o sa bagi doar McDonald's in tine pana la refuz, probabil te vei ingrasa dar dupa o sa te bucuri si de toate rescurile asociate ingrasarii gen probleme cardiovasculare, risc de diabet, AVC etc.

Mergi la medic sa ii spui ca vrei sa iti cresti greutatea, medicul de familie te va trimite la un nutrititionist care iti va recomanda un regim ok pentru tine..asta nu e genul de chestie care o faci cu sfaturi de la straini pe net.

| Alexandrionelu a răspuns:

Oasele se îngroașă cu timpul. Le poți ajuta puțin mâncând multe lactate și stand la soare, ca să asimilezi vitamina d. Varia ta nenatural ar fi pastile de calciu plus d3. Nu te aștepta să vezi o schimbare în timp scurt, este un proces de durata. Grăsimea corpolara nu te ajuta la nimic, este ca un bagaj inutil pe care îl porți tot timpul cu tine. Dacă vrei sa îți dezvolți masa musculara fa sport. Mersul la sala este varianta cea mai rapida.
Înotul este de-asemenea benific pentru dezvoltarea armonioasa a corpului, mai ales la nivelul umerilor și a cutiei toracice.
Răbdare și perseverenta îți trebuiesc.
Succes!

| Helper07 a răspuns:

Esti mic, la o anumita varsta te vei "ingrasa". A fi gras nu e un lucru bun. Nu poti sa te ingrasi asa peste noapte, poti manca zi si noapte, dar nu te vei ingrasa pentru ca asa esti tu. Poti umple golul dintre piele si oase cu niste muschi, sunt mult mai buni decat gradimea.

| aandrei1312 a răspuns:

Ce varsta ai? Ca sa stiu ce e mai bun pentru tine happy