| Pooompeeei a întrebat:

Salut.
Sunt la liceu si toate des am cearcane... ochi umflati cum ar veni
Chiar daca dorm de la 10 la 7 jumate, pe pc stau intr o zi 1 ora in alta 2-3 dar sunt mai dese zilele cu 1 ora ...pe telefon stau.dar nu exagerat
Dupa ce ma culc la 10 ma trezesc la 7 jumate ..ma spăl pe fata si am ochii umflati..adica cearcane, vineti.
La 2 când ies vin acas si vad ochii umflati.
Nu stiu cauza..nu îmi puteri da cateva sfaturi, cum sa scap cum sa nu mai fie asa.
Am citit undeva ca poate fi din cauza ca nu ma hidratez.
Si nasul mi e rosu ...cand n ar trebui sa fie, nu stiu de ce dar as cam vrea sa rezolv asta, mai ales cu ochii
Ajutati ma, dau funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Buna,

Sunt mai multe motive pentru care poti sa ai cearcane. Incepand de la o functionare mai lenesa a rinichilor pana la lipsa de fier, dezechilibru de saruri, etc.

Incearca pentru inceput la un medic dermatolog ca punct de start. In principiu va mai trebui sa treci si pe la un endocrinolog, si de asemenea pentru analize de sange.

Abia apoi ar trebui sa incerci medicina alternativa, daca simti ca medicina alopata nu mai raspunde cererilor tale de timp sau asteptari.

Oricum ar fi, eu as renunta sa intreb pe site-uri ca asta ce sa fac, deoarece pare ca in cazul tau ar fi necesara o analiza personalizata.

Oricum. e de durata.

| electronicepretmic a răspuns:

Parerea mea personala este ca ai probleme cu echilibrul energetic(splina trebuie tonifiata in medicina chineza, o medicina cu experienta de 5000 de ani comparativ cu cea occidentala de putin peste 100 de ani )Iti recomand sa bei un pahar mare si caldut de apa si apoi peste 15-20 minute sa iei un sfert de lingurita de Laptisor de matca(proaspat nu liofilizat din magazine, cumpara de la un apicultor oricare consideri tu) si sa il tii sub limba cat mai mult pana se topeste (cam 5 minute de obicei), treptat ia din ce in ce mai mult pe zi ce trece pana ajungi sa iei jumatate de lingurita de plastic si vei simti saptamanal cumte simti din ce in ce mai energic/a si dispar cearcanele, te odihnesti cu 8-9 ore extrem de bine, memoria si intelectul se imbunatesc extraordinar, si nasul este rosu pentru ca este deficitara circulatia, 10HDA este substanta care ajuta atat de mult matca(regina albinelor) sa fie atat de sanatoasa si longeviva (datorita faptului ca se hraneste cu laptisorul acesta ea traieste cat 10 vieti de albine!) citeste mai mult pe google si o sa vezi ca e cea mai buna alegere care ai facut-o vreodata, numai bine si sanatate si energie multa