| MrDrx a întrebat:

Salut! Sunt operat de chist pilonidal rana deschisă și nu mai pot de durere, la pansat este a 7 a zi nu mai pot plâng când ma gândesc ca trebuie sa merg iar și iar.
Exista o metoda sa nu mai doară așa, sunt disperat ai mei spun ca o sa intru in depresie.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Antiinflamatoare.
Am avut un coleg in facultate care a fost si el operat de asta si a tras mult pana i-a trecut.
Recuperarea e undeva intre 2 si 6 saptamani. Deci rezultate de ameliorare a durerii ar trebui spre saptamana a doua, pana atunci tinete tare ca nu ai ce sa faci. Si ai grija pe ce te asezi.

| MrDrx explică (pentru anonim_4396):

Adică nu am voie sa stau in fund?

| anonim_4396 a răspuns (pentru MrDrx):

Poti, dar evita sa stai pe suprafete dure, uite o varianta utila este daca ai vreun colac pe acasa cum se recomanda celor operati de hemoroizi sau ceva moale care sa nu puna presiune mare pe zona operata.
Sau daca vrei sa stai pe ceva mai tare, poti sta pe o parte intins, asta valabil pentru pat.

| MrDrx explică (pentru anonim_4396):

Ma doare doar pansatul așa nu am treaba e sus la noada buba

6 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Una la mina, daca intrebai inainte, era o treaba. Am avut, mai pocnea si se umfla si era enervant si relativ dureros, am scapat de el non-invazit cu o crema in vreo 2-3 saptamini. Asta dupa vreo 5-6-7-8 ani in care ma deranjase mai mult sau mai putin. Acum daca tot ai ajuns la treaba asta, nu fi fatalau. Gindeste-te la aia care au scapat din colectiv si au avut de suferit pansari pe 50-60-70% din corp cu toata pielea vraiste. Gindeste-te la o fractura. La ce ai mai avut nasol. P.S. Vorbeste si cu medicul/asistenta care iti face schimbul pansamentului. Intreaba de ceva crema cu lidocaina sau un antiinflamator/anestezic de luat intern.

| MrDrx explică (pentru GabiDumitrescu):

Cum arată crema lupului sunt mai multe feluri?
Are un prieten și poate încearcă el

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru MrDrx):

Eu asta am folosit-o - https://www.putereaplantelor.ro/......50-ml.html Dimineata si seara, dupa ce se spala bine locul si se sterge cu spirt/alcool. Merge si incercat cu bitter suedez inainte de marul lupului, eventual.