| anonim_4396 a întrebat:

Sunt răcit de 3 zile, știți cumva cum pot face rost de scutiri? Trebuie sa ma duc la doctorul de familie sau poate sa fie și doctorii/asistentele de la dispensar și îmi va trebui ceva, cum ar fi carnetul de note?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| andiceasu95 a răspuns:

Nu iti trebuie niciun buletin sau mai stiu eu ce, trebuie doar sa spui data in care te-ai nascut, si strada unde locuiesti, data cat ai lipsit si sa spui de ce ai lipsit

6 răspunsuri:
| Sixty28 a răspuns:

Mergi la medicul de familie, iti va face un control medical, iti va da un tratament si sa nu uiti sa menționezi ca ai lipsit de la spala ca sa iti poată da scutire. Iti doresc sa te faci bine?

| sierra1 a răspuns:

"Sunt răcit de 3 zile...cum pot face rost de scutiri?"

n-ar trebui cumva să te preocupe în primul rând, cum să te faci bine?

| Saiko10 a răspuns (pentru sierra1):

Tot ce poți sa faci în situații de genul, este sa te odihnesti sa bei multe lichide, poate sa iei și niște paracetamol sau usturoi, am întrebat doar ce nu știu, nu are rost sa întreb ceva dacă știu deja răspunsul, deci, știi cumva cum fac rost de scutiri?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu carnetul de note ci buletinul. La doctorul de familie.

| Saiko10 a răspuns (pentru Sixty28):

Da, normal ca vreau, mersi pentru răspuns, dar nu trebuie cumva carnetul de elev?

| Violleta2022 a răspuns:

Trebuia acum 3 zile sa mergi al medicul de familie sa-i dea scutire medicala, ca retroactiv nu se dau.
Asistentele de la dispensar nu au cum sa-ti dea scutire medicala, doar medicul are acest drept.