| Robotzzzi a întrebat:

Salut.Sunt stresat mereu nu stiu ce sa mai fac sa scap de stres.Imi puteti da niste sfaturi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| JustRoby a răspuns:

Este simplu, probabil ai anxietate, tot ce trebuie sa faci este sa nu te mai gandesti la lucrurile care te streseaza si daca nu poti, du-te si fa ceva ce-ti place, eu iti recomand sala daca esti baiat, este sanatoasa si arati si mai bine si te vei simtii mult mai bine.

| LG280 a răspuns:

Iesi in natura
Fa sport
Coloreaza pe o carte de colorat pentru adulti
Asculta Mozart (mie imi place foarte mult) sau ce te inalta pe tine
Citeste carti care iti plac
Urmareste filme, documentare, interviuri cu persoane care te inspira
Fa-ti un program fix, ca in armata
Nu pierde cele 8 ore de somn
Mergi la biserica
Trebuie sa intelegi ca nu poti controla totul sau rezolva totul. Nu depinde doar de tine.
Iesi din anturaje sau relatii toxice
Fa ceea ce iti place, si nu o sa mai muncesti niciodata!
Seteaza obiective realiste si fa pasi mici si constanti pentru a le atinge.
Daruieste cuiva un dar, indiferent de valoare (Valoarea nu conteaza, gestul are pret) si vei vedea ca te simti mai bine.
Eu nu stiu ce anume te streseaza, dar lista mea te poate ajuta.
Bafta si multa sanatate!

| Miruniskaya a răspuns:

Buna! Anul acesta a fost unul dintre cele mai stresate pentru mine din numeroase motive (am ajuns sa vad si fire argintii prin par). Ceea ce m-a ajutat pe mine foarte mult au fost urmatoarele: diminetile incercam sa le fac pentru mine, imi puneam ceva muzica, beam cafeaua, imi faceam de mancare. Apoi imi planuiam restul zilei ca sa nu panichez pe parcurs ca raman fara timp. Paralel, m-am apucat si de crosetat, e un hobby, o munca manuala care iti ia mintea de la ceva. Ceea ce vreau eu sa iti spun este, pe scurt, faptul ca trebuie sa ai un hobby si pauze din cand in cand. Daca ai stres de la scoala, munca, familie etc. e bine sa te linistesti mai intai happy Toate se rezolva intr-un final. Important este ca tu sa fii pe primul loc, ca mai apoi sa incepi sa le rezolvi pe restul. Ca si alimentatie, daca bei multa apa/ceai ajuta la stres, ce poate cauza dureri de cap sau presiunea aia constanta cand esti nelinistit. Sper sa te ajute, pe mine m-au ajutat extrem de mult si iti doresc bafta multa! happy Te-am pupat