| anonim_4396 a întrebat:

Salut, sunt traceur (practicant de parkour) am doar 13 ani si am incercat backflip dar am cazut pe umar.Am simtit piscaturi in primele ore iar acu ma doare clavicula si sunt vanat de la clavicula pana la muschiul pieptului stang aproape tot. Ce ziceti e de rau? ce ar trebui sa fac? pot sa il misc dar cand ridic ceva sau chestii de astea ma doare clavicula. Sfaturi pls sad sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Carlaaa a răspuns:

Aw aw aw...that hurts.
Sfatul meu este sa te duci la doctor, pentru ca mai tarziu s-ar putea sa apara complicatii, si daca nu apar acum, vor aparea peste ani de zile si vei regreta ca nu te-ai dus.
E doar un control. nu ai nimic de pierdut.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cel mai bine este sa te duci la doctor ca sa nu se complice mai grav!

| yubaretzul a răspuns:

Am si eu 13 ani si eu practic parkour, cand vrei sa dai backflip, back-ul etc. tineti incordat corpul i nu o sa mai simti asa de rau si cu umarul du-te la un doctor.