| anonim_4396 a întrebat:

Salut, sunt un baiat obisnuit de 17 ani, doar ca zilele mele nu sunt obisnuite. Am inceput sa am probleme cu vederea la distanta de la varsta de 12 ani (cand am fost prima data la control si am primit ochelari -4), de atunci, au inceput un fel de ameteli, dar nu sunt ameteli ameteli, ma pot tine pe picioare, doar ca, nu ma pot focusa pe un anumit lucru, odata m-a intrebat un baiat cat face 25-7 si aveam o faza de asta si am stat vreo 10 secunde sa ma gandesc (faza este ca eu sunt baiat destept, mai ales la matematica). Ma rog, am fost la endocrinologie, i-am spus problema, mi-a spus sa merg sa imi fac din nou un control, am fost, mi-au dat ochelari -6, ati zice ca am scapat, nu? Dar nu, ametelile sunt si mai puternice, am facut analize, toate bune.
Un exemplu / sau mai multe: scarile de la metrou cand le cobor, am impresia ca se misca si mereu simt ca o sa cad, am observat ca, daca ma uit la ceva de pe perete gen (si este mic, nu ma pot focusa pe acel lucru)
Are cineva, macar o idee, sa inteleg ce se intampla cu corpul meu? E foarte greu sa traiesti cu ameteli in fiecare zi.
Nu imi spuneti sa nu mai stau pe telefon/pc, stau maxim 2 ore pe zi, tv nici nu il aprind
Mersi fain TPU

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Te sfatuiesc sa mergi la medicul de familie si sa ceri a a investigatie medicala, fiindca nu este nromal sa fii ametit toata ziua si nici sa ai asemena probleme la numai 17 ani.
Poate fii o anemie severa, o lipsa de vitamine in corp, posibil o tumoare sau infectie netratata.
Esti cumva supraponderal?
Pre-diabetul si diabetul dau stari de ameteala si lipsa de concetratie
Mai poate fii oboseala excesiva a creierului, daca nu dormi in orele de noapte (intre orele 22 si6 dimineata), lipsind doi hormoni vitali creierului (serotonina si melatonina), hormoni care se produc numai cand dormim intre orele 22 si 2 noaptea.

| doctorandus a răspuns:

De unde să știm noi ce ai?

Mergi la medic din nou.

| mariamarin2006 a răspuns:

Bună! Și eu am probleme cu ochii și încă port ochelari. La mine cauza a fost că s-au schimbat unghiurile la fiecare ochi și nu mai vedeam nimic cu ochelarii. Mi s-a adăugat, în plus, și lentile pentru aproape. Eu zic să mai mergi la medic.
Sper să te simți mai bine în curând și să se rezolve amețelile tale!