| loqahina a întrebat:

Buna seara. Sunt un copil de 18 ani care poarta ochelari de la varsta de 12 ani. In timp, dioptria mi-a tot crescut, si inca creste ( am ajuns la -4, sunt miop ). Nu asta este problema, problema este ca, de vreo 2-3 ani de zile, am niste ameteli constante, nu stiu sigur daca este de la ochelari, dar, ma gandesc ca, crescandu-mi dioptria, ochii mei se forteaza si de aceea se produc ametelile. Nu sunt foarte grave, pot sta in picioare, m-am obisnuit cu ele, dar nu este normal. O sa imi fac niste analize mai amanuntite sa vad daca am ceva ineregula in organism, dar, am mai facut analize, si in afara de problemele mele cu tiroida, nu am nimic.As vrea sa stiu sfatul unui medic ( daca se afla pe aici ) sau al unui adult care a mai trecut prin asa ceva. Ofer funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Din pacate, pe acest froum nu avem medici, aici fiecare isi da cu parerea dupa cum il taie capul (ma refer la cei 90% copilasi care bantuie pe aici) si ocazional, la adultii care dau sfaturi din experinta lor si a copiilor lor, dar astia din uram suntem mult mai putini.

Durerile de cap si ametelile pot apare de la ochi daca sunt obositi de orele prea lungi petrecute in fata unui ecran de telefon sau computer. Limitand timpul de stat pe computer la 30-60min pe zi, se poate observa daca durerile de cap, ochi si amatelile dispar.
teefonul trebuei eliminat in totalitate, doar pentru sunat si primit mesaje scurte, fiindca miopia evolueza mult cand ochii sunt fortati in special pe un ecran atat de mic.

| doctorandus a răspuns:

Ochelarii trebuie schimbati o data la doi-trei ani.

Altfel, cere sfatul medicilor, nu te lua dupa radio sant.

| Amvenitsăajut a răspuns:

Nu, nu te afectează calculatorul. Dacă ai membrii în familie cu miopie, este inclusiv genetic. Miopia va deveni stabilă și aceeași în 2-3 ani. Probabil nu ai vitaminele necesare în corp și somnul neregulat din care rezultă amețelile. Concentrează-te pe ce ți-am scris, ajută mult. Îți zic eu care am cercetat domeniul, -3, 25 și analizele bune. Mâncarea devine din ce în ce mai toxică, nu mai este ca acum 10-20 de ani. De aceea din păcate este nevoie de suplimente să te susțină, mai ales că ești copil și faci mai mult efort decât adulții(înveți lucruri, crești, te miști)