| Daniela1803 a întrebat:

De la un timp(cam de o luna si putin) ametesc zilnic,dar nu e o ameteala normala,sunt mai multe niste stari ca pamantul imi fuge de sub picioare, tavanul/perete/podea se misca sau se invarte etc.La inceput credeam ca e din cauza menstruatiei,dar s-a dovedit ca ametelile sa nu fie din cauza asta,ca au continuat si dupa menstruatie,multi credeau ca am o scadere de calciu,dar la analize totul a iesit PERFECT, m-am gandit ca poate sunt de la Vertij(cand eram mica medicii mi-au zis ca am VPPB-Vetij Paroxistic Pozitional Benign si pe atunci crize de de ameteala erau mult mai rele) si medicul de familie si medicul ORL la care am fost au zis ca nu are cum sa fie de la asa ceva ca nu mai am probleme cu urechea interna.Marti am fost sa imi fac un RMN.Medicul mi-a zis ca nu am nimic pe creier si ca nu stie de la ce se poate datora ametelile, dar mi-a zis ca am sinuzita si un chist maxilar drept de 17 mm.Acum,nu stiu ce sa ma mai fac,la toti medicii la care am fost, niciunul nu stie de la ce sa fie ametelile...credeti ca pot fi de la sinuzita?(stiu ca un tip de sinuzita provoaca si ameteli) sau e pentru ca sunt in perioada pubertatii?
P.S:Ametelile sunt permanente,in fiecare zi,in fiecare ora, mai ales noaptea cand ma duc la culcare pana adorm si la scoala.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| Goete a răspuns:

Ai sa razi... dar daca vrei iti dau numarul de telefon a unui tip din Saru Mare care se uita la o fotografie recenta de-a ta pe care i-o trimiti prin internet si iti spune TOATE problemele pe care le ai. Sau doar cea relationata cu ameteala.
Daca nu crezi in asa ceva, n-am spus nimic... dar daca vrei o rezolvare incearca. Poate sa iti ia vreo 20 de lei pentru asta; cu 50 iti spune tot ce ai. Nu e ieftin dar pe mine m-a convins si i-a spus mamei mele fara sa o cunoasca tot ce i-au spus doctorii. si chiar mai mult

| danutzu96 a răspuns:

Cati ani ai? Si eu sunt tot intr-o ametela similara (uneori de la trezire pana la culcare, uneori apar mai tarziu)si dureri de cap permanente si acelasi lucru... EEG, RMN perfect. Cand am fost la neurolog nu a zis nimic ca ar putea fi de la sinuzita desi i-am zis ca statusem si in vant (autobuzul merge cu usa deschisa). Nu ti-au dat niciun tratament pentru sinuzita? sau pentru ameteli macar piracetam ceva?

| Daniela1803 explică (pentru danutzu96):

13 :/ La mine e faza ca daca nu era RMN-ul eu nu stiam de asta.Nu am avut niciun simptom de sinuzita(fara febra, nas infundat sau ceva) si nu am avut nici dureri de maxilar la palpare, nu am simtit sau vazut chistul ala.

| Daniela1803 explică (pentru danutzu96):

13 :/ La mine e faza ca daca nu era RMN-ul eu nu stiam de asta.Nu am avut niciun simptom de sinuzita(fara febra, nas infundat sau ceva) si nu am avut nici dureri de maxilar la palpare, nu am simtit sau vazut chistul ala.Nu,a zis ca vor trece de la sine si ca in cazul in care chistul se mareste o sa trebuiasca sa imi dea tratament sau sa fac operatie.

| danutzu96 a răspuns (pentru Daniela1803):

Daca a zis ca va trece trebuie sa mai astepti cateva luni poate vor disparea. De cat timp esti asa? Ai cumva afectata si vederea?
La mine si cu tratament puternic (de aproare un an ) tot nu s-a rezolvat din pacate (vine la pachet si cu dureri insuportabile de cap)

| Daniela1803 explică (pentru danutzu96):

De vreo luna si o saptamana-doua.Nu,nu am.Nu am dureri de cap, nu am stari de voma, nu am senzatii de lesin, decat aceasta stare de ameteala permanenta.

| danutzu96 a răspuns (pentru Daniela1803):

Deci nu este de o perioada asa lunga de timp. Mai asteapta putin si cred ca va trece de la sine.

| MgdDroopy a răspuns:

Analiza pentru talasemie ai facut-o? E la sange. Electroforeza :-)
Pubertatea nu provoaca ameteli.
Recomand biorezonanta

| CatalinaMA a răspuns:

Scumpa mea, eu sunt in situatia ta de mai bine de un an si 2 luni si doctori nu isi dau seama ce am happy roaga-te la dumnezeu ca tu sa nu fi ca mine. la ultima analiza mi-a iesit vitalitatea celulara 2 si trebuia sa fie minim6,,, deci sa ai mai multa incredere intr-un aparat decat in doctor. iti recomand testele cu biorezonanta, m-a costat in jur de 220 lei cu totul, dar se merita..iti spune absolut tot despre corpul tau. poate ai aceeas prolema ca si mine, succes si multa sanatate happy