| Vali215 a întrebat:

Salut! Tata are probleme destul de mari de sănătate. Probleme cu inima, varice, colesterol etc. Ia în jur de 20 de pastile pe zi pentru a nu recidiva.
Se poate să iasă la pensie pe caz de boală? Și ce acte ar trebui pentru a se face?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| StoicAnalysis a răspuns:

Trebuie sa se duca la cardiolog si sa vorbeasca despre asta in cabinet. Daca cardiologul constata ca nu mai este apt de munca, ii va da o adeverinta sau ceva de genul, cu care se va prezenta in fata comisiei de expertiza medicala.

| MiraMiraMira987654321 a răspuns:

Varice, colesterol, etc nu sunt boli cu care sa nu poti munci. Cu astea nu iese la pensie de boala.
Sa-i spuna cardiologul daca are probleme grave la inima si se poate pensiona. Doar medicul decide, medicul ii face actele.

| Vali215 explică (pentru MiraMiraMira987654321):

Pai nu l-a lăsat niciun doctor sa se angajeze din cauza problemelor cu inima. Vreau sa zic ca are multe alte probleme, pe lângă cele cu inima.
Dar de lămurit, m-ai lămurit, nu știam ca doctorul se ocupă de acte. Mulțumesc frumos!