| elyn a întrebat:

Prietena mea are 51 ani,nu are niciun venit,e bolnava, a lucrat doar 3 ani.Sotul ei a decedat (a avut pensie de boala, mai avea 3 luni pana la pensie de varsta) ea, poate beneficia de pensie de urmas,sau ajutor de la primarie, ce acte sunt necesare? Multumesc!

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, cred ca poate beneficia de pensie de urmas deoarece cred ca sotul avea dreptul la pensie anticipata.
Pentru a afla exact trebuie sa mearga la Casa Judeteana de Pensii Publice, cu certificatul de deces, certificatul de casatorie, carnetul de munca a sotului si decizia de pensionare a sotului si acolo va afla daca are dreptul si exact de ce acte mai este nevoie.

| Bogdan123Bogdan a răspuns:

De ajutor de primărie beneficiază sigur, si cel de urmas trebuie sa meargă cu certificatul de deces, cupoanele de pensie ale sotului la primăria de care apartine, si acolo I se intocmeste dosarul si I se spune unde se meargă pentru ajutor.Mult success.