| BligBligBoy a întrebat:

Tata cred ca are tromboflebita si mie oarecum teama. vreau sa stiu mai multe. SI daca se poate trata definitiv? multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Stefan
| Stefan a răspuns:

Tromboflebita apare pe vene varicoase, daca este asa se poate opera si se scapa si de dureri. Daca tromboflebita este ptofunda, tratamentul consta in medicamente anticuagulante si injectii cu heparina care subtiaza sangele.Aceasta boala apare frecvent primavara spre vara si toamna spre iarna. Recomandabil este sa se evite statul in picioare, variiatiile de temperatura mari o raceala sau orice factor care dezechilibreaza organismul. Poate folosi ciorapi de compresie recomandati de medic pentru mersul pe jos. Va urez multa sanatate!

2 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Da, se poate trata definitiv, medicatia insa se ia pe termen lung si se impune repaus total la pat. Pericolul major in aceasta boala este sa nu cumva sa porneasca un tromb( cheag de sange)in circulatie si sa dea embolii.Nu se face masajul piciorului bolnav, este total interzis!

| tabularassa100 a răspuns:

Este atunci cand intr-un vas de sange se formeaza cheaguri de sange si se umfla. nu mai circula sangele bine...si se poate trata cu heparina