| Nutu98276 a întrebat:

Salut. Știe cineva dacă te internezi pe secția de Paliative trebuie sa plătești o anumita suma de bani sau este gratuit dacă ești asigurat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Știu că sunt Hospice-uri, nu sectii. E gratuit, dar se ajunge pe bază de recomandare de la oncolog, ori de la chirurg. Eu nu recomand, am motivele mele.
Aș apela la una dintre societatile medicale care oferă servicii de îngrijiri paliative la domiciliu. Pot fi obtinute atat gratuit (prin CAS), cat si contra cost.
Dacă sunt contra cost,
avantaj: asistentii medicali se prezinta la domiciliul bolnavului, cu tot ce e necesar (perfuzii, oxigen etc)
dezabantaj: pretul/zi

Dacă sunt prin CAS
avantaj : e gratuit
dezavantaj: trimit apartinatorii să alerge pe la diverse farmacii, pana gasesc perfuziile si ce mai e necesar, pentru cel bolnav.

1 răspuns:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Spitalele de stat nu au secție de paliative. La spitalele private internarea se plătește.